fbpx
Strona głównaWiadomościZ krajuWyjątkowe marnotrawstwo wody na wsiach

Wyjątkowe marnotrawstwo wody na wsiach

O postępujących problemach z dostępnością do czystej wody napisano już wiele. Tymczasem przedsiębiorstwa wodociągowe zdają sobie nic nie robić z problemu, ponieważ wg raportu Najwyższej Izby Kontroli zmarnowały ok. 1/3 wyprodukowanej wody. 

Aby jednak zobrazować sytuację, Rzeczpospolita przytacza dane ONZ, wg których zasoby wody poniżej 1,7 tys. m sześciennych rocznie na jednego mieszkańca skutkują tzw. stresem wodnym, co oznacza ilość niewystarczającą do zaspokojenia potrzeb ludzi i środowiska.

– Tymczasem odnawialne zasoby wody na mieszkańca w Polsce spadły z 1,8 m³ rocznie w 1972 r. do 1,6 m³ rocznie w 2017 roku. Na terenie Unii Europejskiej gorzej pod tym względem jest tylko w Czechach, na Cyprze i na Malcie – podaje Rzeczpospolita.

Tymczasem NIK skontrolowała 20 przedsiębiorstw wodociągowych z terenów wiejskich na obszarze pięciu województw. Wyniki kontroli okazały się druzgocące; sieci wodociągowe w badanych jednostkach były przede wszystkim stare, w złym stanie technicznym, a w wyniku powstałych z tego powodu awarii zmarnowano ok. 1/3 wyprodukowanej wody.

Ponad połowa kontrolowanych jednostek zanotowała w sprawdzanym okresie ponad 30-procentowe straty wtłoczonej do sieci wody, a w sześciu przekroczyły nawet 60 proc.! Pomimo tak fatalnych wyników 3/4 skontrolowanych przedsiębiorstw nie zlecało kontroli okresowych sieci.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Polskie przedsiębiorstwa wodociągowe są po prostu niedoinwestowane…

– Główną przyczyną stwierdzonych nieprawidłowości był brak pieniędzy na realizację zadań – wskazuje NIK.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.