fbpx

Wyjątkowe marnotrawstwo wody na wsiach

O postępujących problemach z dostępnością do czystej wody napisano już wiele. Tymczasem przedsiębiorstwa wodociągowe zdają sobie nic nie robić z problemu, ponieważ wg raportu Najwyższej Izby Kontroli zmarnowały ok. 1/3 wyprodukowanej wody. 

Samasz loteria - baner

Aby jednak zobrazować sytuację, Rzeczpospolita przytacza dane ONZ, wg których zasoby wody poniżej 1,7 tys. m sześciennych rocznie na jednego mieszkańca skutkują tzw. stresem wodnym, co oznacza ilość niewystarczającą do zaspokojenia potrzeb ludzi i środowiska.

– Tymczasem odnawialne zasoby wody na mieszkańca w Polsce spadły z 1,8 m³ rocznie w 1972 r. do 1,6 m³ rocznie w 2017 roku. Na terenie Unii Europejskiej gorzej pod tym względem jest tylko w Czechach, na Cyprze i na Malcie – podaje Rzeczpospolita.

Tymczasem NIK skontrolowała 20 przedsiębiorstw wodociągowych z terenów wiejskich na obszarze pięciu województw. Wyniki kontroli okazały się druzgocące; sieci wodociągowe w badanych jednostkach były przede wszystkim stare, w złym stanie technicznym, a w wyniku powstałych z tego powodu awarii zmarnowano ok. 1/3 wyprodukowanej wody.

Ponad połowa kontrolowanych jednostek zanotowała w sprawdzanym okresie ponad 30-procentowe straty wtłoczonej do sieci wody, a w sześciu przekroczyły nawet 60 proc.! Pomimo tak fatalnych wyników 3/4 skontrolowanych przedsiębiorstw nie zlecało kontroli okresowych sieci.

Jeśli nie wiadomo o co chodzi, to chodzi o pieniądze. Polskie przedsiębiorstwa wodociągowe są po prostu niedoinwestowane…

– Główną przyczyną stwierdzonych nieprawidłowości był brak pieniędzy na realizację zadań – wskazuje NIK.

Baner SDF
Baner webinarium konopie

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.