Wyjątkowe Dni Gminy na Żywiecczyźnie!

Święto Śliwki i Dni Gminy Lipowa Po Góralsku, czyli “Śliwkowa Lipowa”, odbędzie się na placu w centrum Lipowej i strażnicy OSP Lipowa w dniach 7-9 sierpnia 2015 r. W tym roku impreza ta będzie miała zupełnie inny, wyjątkowy wymiar.

W tym roku po raz pierwszy Dni Lipowej zostały połączone ze Świętem Śliwki, organizowanym w gminie od kilku lat przez Stowarzyszenie Ziemi Lipowskiej. Wszyscy, którzy pojawią się na Święcie Śliwki i Dniach Lipowej, będą mogli uczestniczyć w osłonięciu jedynego na Podbeskidziu pomnika śliwki, spróbować śliwkowych burgerów, czy powideł smażonych na ognisku w 100-litrowym kotle.  
Od tego roku obchody Dni Lipowej zapoczątkują również cykl imprez tematycznych. Tegoroczne święto odbędzie się pod hasłem góralszczyzny, ale nie tylko tej typowej, dobrze znanej na tym terenie. Dlatego też w tym roku obok zespołu Trebunie – Tutki, w drugim dniu imprezy wystąpi Gooral, który jako prekursor łączenia elektro, dubstep i dnb z góralszczyzną, zyskał już ogromne rzesze fanów w całej Polsce.

Ponadto, w czasie wydarzenia będzie możliwość odwiedzenia stoisk naszych twórców ludowych. Nie zabraknie również przysmaków – domowych przetworów, miodów z pasieki, wiejskich chlebów oraz oczywiście przysmaków ze śliwkami. Kolejną nowością, będzie wykorzystanie Strażnicy OSP w Lipowej, jako przestrzeni wystawowej, miejsca pracy twórczej, spotkań i dyskusji z wyjątkowymi gośćmi. Poza licznymi warsztatami, odbędą się spotkania m.in. z Siostrą Anastazją, autorką bestselerowych książek kucharskich, jak również Cecylią Kukuczką, żoną słynnego himalaisty.

Tegoroczna impreza będzie nietypowa jeszcze z jednego powodu – pierwszy raz odbędzie się na nowo otwartym placu w centrum Lipowej. Do tej pory frekwencja była uzależniona od pogody. Wszystkie imprezy odbywały się na zwykłej polanie, która pod wpływem dużej ilości opadów nie nadawała się do użytku.
Renata Struzik, za: Urząd Gminy Lipowa