fbpx

Wygodne skrzyniopalety

Ziemniaki, warzywa i płody rolne przeznaczone do przechowalnictwa, doskonale znoszą okres przechowywania w skrzyniopaletach wykonanych z drewna. Zwolennicy tej metody twierdzą zgodnie, że ta metoda nie tylko jest wygodna, ale również nie uszkadza wsadu skrzyń.

Skrzyniopalety są wygodne nie tylko ze względu na swoje niewielkie wymiary. Wymiary stanowią ogromną zaletę pozwalając na łatwy załadunek i ustawianie poszczególnych warstw w pomieszczeniu. Istotne jest jeszcze to, że w przeciwieństwie do przechowalni boksowych, pryzma pełnych skrzyniopalet ustawiona w magazynie schładza się stopniowo – od zewnątrz do wnętrza pryzmy. Drewno jest materiałem, który w naturalny sposób reguluje wilgotność i temperaturę wewnątrz pryzmy.
Bardzo ważnym czynnikiem jest logistyka wewnątrz magazynu. Skrzyniopalety pozwalają na usystematyzowany podział wagowy wsadu. W przypadku wielu warzyw jest to bardzo ważne, gdyż kompresja spowodowana masą powoduje szkody. Ziemniaki czy marchew ulega otarciom tracąc nie tylko wygląd handlowy, ale również stając się zarzewiem ognisk chorób przechowalniczych. Ponadto, regularny kształt skrzyniopalet pozwala na łatwą adaptację budynków gospodarczych do roli magazynu, a sześcienna forma ułatwia załadunek zmechanizowany wózkami widłowymi czy ładowarką teleskopową.
Dokonując wyboru skrzyniopalet, należy zwrócić baczną uwagę na sposób impregnacji drewna. Sinizna czy inne choroby grzybowe drewna uszkadzają deski, z których wykonane są skrzyniopalety, z kolei impregnacja preparatami nieposiadającymi atestu może spowodować skażenie partii przechowywanego towaru. Jednym z takich impregnatów jest preparat Sinesto, posiadający Atest Higieniczny 1220/B – 793/92/A. Przestrzenie międzydeskowe zapewniają wystarczającą cyrkulację powietrza wewnątrz skrzyni z wsadem.
Równie ważne jest to, z czego wykonano skrzyniopaletę. Skrzyniopalety wykonane są z desek z drewna iglastego. Krawędzie boczne desek winny być zaokrąglane, by zapobiec odgniataniu się owoców i warzyw. Wato zwrócić uwagę, czy skrzyniopalety posiadają wyfrezowane wpusty powietrza oraz uchwyty do ręcznego przesuwania pustych skrzyń.
Konstrukcja skrzyniopalet umożliwia najazd wózkiem widłowym z 2 stron (skrzynia wykonana na płozach) lub z 4 stron (skrzynia wykonana na kostkach). Jako elementy łączne stosowane są zazwyczaj gwoździe pierścieniowe ocynkowane, śruby i nakrętki łączące stopki paletowe. Skrzyniopaleta przez długie lata jest sztywna i stabilna, zapewniając łatwą ustawność i stabilność stojącej pryzmy.
Nie bez znaczenia jest również łatwość naprawy uszkodzonych skrzyniopalet. W przeciwieństwie do koszy stalowych, paletę można łatwo naprawiać, a w razie uszkodzeń transportowych, np uderzenia kłem ładowarki w burtę, uszkodzone deski z łatwością wymienić. Kosze stalowe wymagają prostowania i często nie nadają się do pryzmowej ustawy, powodując niestabilność pryzmy.
Drewno lepiej znosi klimat przechowalni. Wykonane z pełnowartościowego drewna, odpowiednio zaimpregnowane, skrzyniopalety służą długie lata.

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.