Wydajne zabiegi nawożenia organicznego

Wiosna nadchodzi wielkimi krokami a wraz z nią cały szereg prac polowych. Zebranie zadowalającego plonu nie będzie jednak możliwe bez odpowiedniego nawożenia. W gospodarstwach z produkcją zwierzęcą niezwykle ważnym i wartościowym nawozem jest obornik. Znacznie zwiększa on poziom próchnicy w glebie oraz wzbogaca ją w wiele składników mineralnych. Jednak ze względu na dużą objętość i masę wymaga on zastosowania mocnych i wydajnych maszyn. Zwłaszcza, jeżeli pola położone są daleko od gospodarstwa.

Szeroka gama rozrzutników
Z myślą o wydajnym i dokładnym przeprowadzeniu zabiegu nawożenia organicznego, Metal-Fach przygotował całą gamę rozrzutników przeznaczonych do szerokiego grona odbiorców. Rolnicy gospodarujący na dużych powierzchniach i dysponujący ciągnikami o mocy powyżej 100 KM mogą pozwolić sobie na zakup rozrzutnika N272/1 lub N272/2. Skrzynie ładunkowe tych 12- i 14-tonowych maszyn mieszczą odpowiednio 12,6 i 13,8 m3 materiału. Poruszanie się po polu z tak dużym ciężarem jest łatwiejsze dzięki resorowanemu podwoziu tandemowemu. Na czas transportu tylna część skrzyni zamykana jest sterowaną hydraulicznie klapą, aby zapobiegać wysypywaniu się lub wyciekaniu resztek obornika na drogę. Przenośnik podłogowy napędzany jest hydraulicznie, zapewniając równomierny wysuw z płynną regulacją prędkości.

Wysokiej jakości adapter
Najważniejszym elementem wpływającym na jakość wykonanego zabiegu jest adapter. Adapter w maszynach Metal-Fach serii N272, składający się z dwóch lub opcjonalnie czterech pochylonych do przodu wirników zapewnia równomierny rozrzut nawozu po powierzchni pola na szerokości 8 m. Wymienne zęby wirników wykonane z wysokogatunkowej stali gwarantują dobre rozdrobnienie obornika celem łatwiejszego późniejszego przyorania oraz szybszego rozkładu w glebie. Aby zapewnić długą żywotność tego zespołu oraz wysoki komfort pracy, producent zadbał o to, aby każdy z wirników został indywidualnie wyważony i nie powodował niepotrzebnych drgań.

10-tonowy rorzutnik
W nieco inny układ zawieszenia wyposażony został 10-tonowy rozrzutnik N274. Porusza się on bowiem tylko na jednej osi, zapewniając łatwiejsze manewrowanie maszyną. Koła w rozrzutniku N274 mają bardzo szeroki rozstaw, gwarantując bezpieczną pracę nawet na pochyłym terenie, a doskonałą trakcję w trudnych warunkach oraz ochronę gleby przed nadmiernym ugniataniem zapewniają opony o dużym rozmiarze. Dzięki resorowanemu dyszlowi z gumowym odbojnikiem, jazda zarówno po drogach, jak i nierównych polach jest niezwykle komfortowa. Rozrzutnik wyposażony jest w adapter z dwoma pionowymi bębnami odchylonymi do przodu o 15o. Minimalne zapotrzebowanie mocy wynosi 90 KM.

Dla mniejszych gospodarstw
Najmniejsze rozrzutniki firmy Metal-Fach o ładowności 8 i 6 t, wyposażone w 4-wirnikowy adapter, mają oznaczenie N267 i N267/1. Maszyny te poruszają się na zawieszeniu typu tandem z dwoma niezależnymi wahaczami i są agregowane z ciągnikiem poprzez zaczep typu hitch z możliwością regulacji jego wysokości. Do przewożenia płodów rolnych można stosować rozrzutnik z zamontowanymi nadstawkami. Objętość skrzyń ładunkowych wzrasta wówczas odpowiednio do 9,2 i 5,6 m3. Nadstawek jednak nie można stosować do transportu obornika.

Łatwa obsługa
Codzienna obsługa rozrzutników N267 i N267/1 jest wyjątkowo prosta. Opcjonalnie wyposażone są one bowiem w automatyczny układ centralnego smarowania, sterowany za pomocą elektronicznego panelu. Podawana dawka smaru zależna jest od wielkości i obciążenia łożysk oraz stopnia ich wykorzystania. Układ zapewnia więc długą i bezawaryjną pracę podzespołów, a do jego działania potrzebne jest jedynie źródło zasilania o napięciu 12 V.

Podsumowanie
Dobierając rozrzutnik odpowiedni do zapotrzebowania gospodarstwa, można sprawnie uporać się z czasochłonnym zabiegiem nawożenia organicznego, dochowując terminów agrotechnicznych. To z kolei przekłada się na osiągnięcie wysokich plonów i satysfakcję rolnika.

METAL-FACH Sp. z o.o. to firma produkująca maszyny i urządzenia rolnicze, a także kotły centralnego ogrzewania. Historia firmy sięga 1989 roku. W swojej ofercie produkcyjnej Metal-Fach posiada następujące maszyny i urządzenia: wozy paszowe, prasy belujące, przyczepy rolnicze, rozrzutniki, owijarki bel, przetrząsacze karuzelowe, chwytaki bel, ładowacze czołowe wraz z osprzętem, agregaty uprawowe, skrzynie zawieszane oraz kotły C.O.

Dodatkowe informacje o firmie dostępne są na stronie: www.metalfach.com.pl