Wybory Prezydenckie 2025: Czy Magdalena Biejat z Lewicy może coś zaoferować rolnikom i mieszkańcom wsi?

Wyścig o urząd Prezydenta RP wchodzi na ostatnią prostą. Za 2 miesiące Polacy wybiorą nową Głowę Państwa. A na kogo zagłosują rolnicy i mieszkańcy wsi? Sprawdzamy kandydatów i ich propozycje dla tej grupy zawodowej i społecznej. Tym razem przyjrzeliśmy się Magdalenie Biejat, kandydatce Lewicy w tych wyborach.

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Kandydatka Nowej Lewicy nie poświęca w swojej kampanii zbyt wiele miejsca rolnictwu. Nie powinno to nikogo dziwić; wszak dziedzina ta nigdy przedmiotem jej zainteresowań nie była. Z wykształcenia jest socjologiem, a z zawodu tłumaczką.

Lewica i jej kandydatka popierają Piątkę dla zwierząt

Patrząc na program wyborczy Magdaleny Biejat można by odnieść się do programu dla rolnictwa jej formacji, jednak poza ogólnym zarysem niewiele tam znajdziemy, a jak zwykle diabeł tkwi w szczegółach. Te ujawniły się  podczas procedowania słynnej „piątki dla zwierząt”.

– Ochrona praw zwierząt jest jedną z rzeczy, która szczególnie łączy nas na Lewicy. […] Dlatego ucieszyła nas zapowiedź Jarosława Kaczyńskiego wprowadzenia tzw. #5dlazwierząt, która realizuje część naszych postulatów – mówiła niedawno Biejat.

Jakie to postulaty? Dotyczą one m.in.:

– ograniczenia uboju rytualnego,

– zakazu hodowli zwierząt futerkowych,

– zakazu występów zwierząt w cyrkach,

reklama
Baner UPL

– zakazu trzymania zwierząt na krótkiej uwięzi,

– rozszerzenia uprawnień organizacji pozarządowych dbających o prawa zwierząt.

– Zagłosuję za tym projektem z pełnym przekonaniem. Nie wiem tylko, czy Jarosławowi Kaczyńskiemu uda się tym razem wygrać z lobby futrzarskim w jego własnym klubie i nie przyjdzie nam czekać na realizację tych postulatów do kolejnej kadencji, gdy będzie sprzyjająca temu lewicowa większość – stwierdziła swego czasu Biejat na swoim profilu na Facebook.

Biejat: mięso z laboratorium szansą dla polskiej gospodarki

Obecna senator Nowej Lewicy widzi gospodarcze szanse dla Polski w nowych technologiach, w tym w produkcji mięsa komórkowego.

– To komplementarna metoda wobec tradycyjnej hodowli i rosnąca gałąź innowacyjnej gospodarki. W USA, Singapurze, Japonii czy Turcji mnożą się startupy rozwijające technologię produkcji mięsa komórkowego, w branżę inwestują też gastronomiczni giganci. Dzięki naukowcom, inwestorom, ale także wsparciu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju także w Polsce mamy pierwsze sukcesy na tym polu – możemy przeczytać w jednym z ostatnich wpisów kandydatki Lewicy na Prezydenta RP na tym samym portalu społecznościowym.

Czy taka narracja przekona rolników do kandydatki Lewicy? Jest to raczej wątpliwe. Tym bardziej, że w ostatnich wyborach prezydenckich na polityków o poglądach lewicowych głosowało niewielu rolników i mieszkańców wsi.

W swoich wystąpieniach Biejat dużo miejsca poświęca polityce międzynarodowej. W zmieniającym się układzie sił w Europie widzi szanse dla Polski; jej zdaniem nasz kraj powinien być liderem w wyznaczaniu unijnej polityki m.in. bezpieczeństwa i energetyki a także polityki klimatycznej. Jej hasło wyborcze to „Łączy nas więcej”.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.