Wybory Prezydenckie 2025: Co do zaoferowania rolnikom ma Sławomir Mentzen?

Kandydat Konfederacji na prezydenta – Sławomir Mentzen – krytykuje unijną politykę klimatyczną, sprzeciwia się Zielonemu Ładowi i podkreśla, że jego wdrożenie może doprowadzić do upadku rolnictwa w Europie. Jak jego zdaniem powinna być kształtowana polityka rolna?

reklama
Baner Kuhn Maxima
reklama
baner Interhandler

Nie Zielonemu Ładowi i unijnej polityce klimatycznej

Sławomir Mentzen wielokrotnie podkreślał swój sprzeciw wobec polityki klimatycznej Unii Europejskiej. W jego ocenie regulacje związane z Zielonym Ładem prowadzą do wzrostu kosztów życia, likwidacji miejsc pracy i osłabienia konkurencyjności europejskiego przemysłu oraz rolnictwa.

– Zielony Ład to upadek europejskiego rolnictwa i przemysłu, utrata dobrych miejsc pracy, wzrost kosztów energii oraz drogie przymusowe remonty – stwierdził Mentzen podczas jednego ze swoich wystąpień.

W ocenie kandydata Konfederacji celem unijnych regulacji jest stopniowa eliminacja europejskiego rolnictwa poprzez nakładanie coraz większych obciążeń na rolników. Dlatego Mentzen wskazuje na konieczność całkowitego wycofania się Polski z Zielonego Ładu i apeluje do polityków o zdecydowane działania w tej sprawie.

– Jeśli ten cel do 2050 roku uda się zrealizować, to po drodze trzeba zabić rolnictwo i przemysł, zwiększyć koszty życia. Nie stać nas na to – mówi Mentzen.

Protesty rolników i sprzeciw wobec unijnej polityki

W jednym z filmów opublikowanych na YT Mentzen przypomina, że protesty rolników w 2024 roku odbywały się nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach UE, takich jak Niemcy, Francja, Belgia czy Holandia. Protestujący domagali się wycofania unijnych regulacji związanych z Zielonym Ładem, sprzeciwiali obowiązkom ograniczania produkcji rolnej oraz otwieraniu unijnego rynku na produkty spoza Wspólnoty.

– Rolnicy nie protestują tylko w swoim imieniu, ale w interesie nas wszystkich. Jeśli Zielony Ład zostanie wdrożony, to nie tylko rolnicy stracą, ale całe społeczeństwo zapłaci więcej za żywność i energię – mówi Mentzen.

Umowa z Mercosur nie jest wolnorynkowa

Kandydat Konfederacji zwraca uwagę na problem importu produktów rolnych z Ukrainy i krajów Ameryki Południowej. Jego zdaniem towary te nie spełniają unijnych norm środowiskowych i sanitarnych, a mimo to trafiają na europejski rynek, wypierając produkty lokalnych rolników.

– To nie jest wolny rynek, jeśli polski rolnik musi spełniać wszystkie normy, a żywność produkowana na Ukrainie czy w Ameryce Południowej trafia do UE bez ceł i ograniczeń – zaznacza.

Jednocześnie podkreśla, że Zielony Ład nie zmniejszy emisji CO₂, a jedynie przeniesie ją poza granice Unii Europejskiej, prowadząc do uzależnienia Europy od importu żywności.

reklama
Baner UPL

– Jeśli UE ograniczy produkcję rolną, to żywność będzie importowana spoza Europy, gdzie nie obowiązują te same normy. CO₂ nie zniknie – będzie emitowane gdzie indziej, a nasze bezpieczeństwo żywnościowe stanie się zagrożone – ostrzega Mentzen.

Mentzen porównuje sytuację rolników do przedsiębiorców

Jako ekonomista i przedsiębiorca Mentzen porównuje sytuację rolników z sytuacją przedsiębiorców, czego przykładem jest wymóg ugorowania 4% ziemi, narzucony przez UE.

– Rolnicy mają zrezygnować z produkcji na 4% swojej ziemi. To tak, jakby firma transportowa musiała odstawić na parking 4% swojej floty, ale płacić za utrzymanie ciężarówek – mówi Mentzen.

Podkreśla, że wysokie koszty energii, podatki i regulacje nie tylko ograniczają rozwój rolnictwa, ale także powodują wzrost cen żywności, co uderza w całe społeczeństwo.

Podczas konwencji wyborczej w Bełchatowie kandydat Konfederacji krytycznie odniósł się do argumentów zwolenników polityki klimatycznej UE. Podkreśla, że Zielony Ład nie poprawi globalnej sytuacji środowiskowej, a jedynie doprowadzi do wzrostu kosztów życia obywateli.

– Planeta nie płonie, za to kurczą się nasze portfele – mówi Mentzen.

Zwraca również uwagę na brak spójności w unijnej polityce – z jednej strony narzuca się surowe regulacje na europejskich rolników, a z drugiej otwiera rynek na towary z krajów, gdzie takich norm się nie stosuje.

Polityka rolna ma odpowiadać na potrzeby rolników

Mentzen postuluje wycofanie Polski z Zielonego Ładu, ograniczenie importu ukraińskich i południowoamerykańskich produktów rolnych, uproszczenie i obniżenie podatków dla rolników i przedsiębiorców, zniesienie składek i podatków od emerytur oraz dbałość o bezpieczeństwo żywnościowe poprzez ochronę krajowej produkcji. Podkreśla, że polityka rolna powinna być dostosowana do interesów polskich rolników, a decyzje podejmowane w Brukseli nie mogą odbywać się ich kosztem.

Jego stanowisko w sprawie rolnictwa koncentruje się przede wszystkim na krytyce unijnych regulacji oraz obronie krajowych producentów przed zagraniczną konkurencją. Kandydat Konfederacji postuluje większą niezależność Polski w polityce rolnej i gospodarczej, sprzeciwiając się narzucanym przez Brukselę normom i ograniczeniom.

reklama
Baner McHale
reklama
reklama

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Przeczytaj także

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.