fbpx
Strona głównaPolecamyWybór roślin na międzyplony. Propozycje, terminy i normy wysiewu, wady i zalety

Wybór roślin na międzyplony. Propozycje, terminy i normy wysiewu, wady i zalety

Rośliny międzyplonowe pełną bardzo ważną rolę ochronną i konserwującą. Chronią glebę przed niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi: erozją wodną, wietrzną, zlewnością, zaskorupieniem i zachwaszczeniem.

Przemarznięta w okresie zimowym masa roślinna sprzyja tworzeniu gruzełkowatej struktury, dzięki czemu reguluje gospodarkę wodno-powietrzną gleby, tworzy sieć kanalików ułatwiających podsiąk wody oraz ogranicza jej straty. Udane międzyplony dostarczają znacznej ilości substancji organicznej, z której tworzone są związki próchniczne, co korzystnie oddziałuje na życie biologiczne gleb, w tym rozwój dżdżownic. Poza tym przedzielając monokulturę zbóż ozimych i jarych, ograniczają rozwój chorób i szkodników.

Jeśli przedplon (zboże, rzepak, groch, wczesne ziemniaki) dostatecznie wcześnie zejdzie z pola, wówczas polecić można w międzyplonie rośliny strączkowe w siewie czystym lub w  mieszankach. Należy je wysiać jak najwcześniej po zebraniu przedplonu, najlepiej w lipcu, choć jako ostateczny termin można przyjąć 15 sierpnia. Główną zaletą tych roślin jest silny rozwój korzeni, które wnikają w głębsze warstwy gleby, skąd „wydobywają” trudno dostępne składniki oraz wzbogacają glebę w azot i substancję organiczną.  Główną wadą tych roślin jest długi okres wegetacji, duże potrzeby wodne podczas kiełkowania oraz duży koszt materiału siewnego.

Koszt nasion można jednak zmniejszyć, wysiewając mniejsze nasiona niektórych gatunków i odmian, jak też uprawiając je w mieszankach z roślinami z innych rodzin botanicznych. Do wysiewu w poplonach nadają się głównie szybko rosnące gatunki i odmiany, wytwarzające w krótkim okresie, w miarę wysokie plony biomasy roślinnej. Nie jest to niestety łubin żółty, mający najmniejsze wymagania glebowe (V i VI klasa bonitacyjna) i wodne. Jego  wadą jest zbyt wolne tempo  początkowego wzrostu. Niemniej przy wczesnym wysiewie (do 10 VIII), jego uprawa, może być uzasadniona.

Niezawodna w poplonach gorczyca nie zawsze jest najlepsza

Uprawiana w międzyplonach gorczyca biała, powinna być wysiewana w drugiej połowie VIII.  Zbyt wczesny siew  i związany z tym „długi dzień”  powoduje, że rośliny wytwarzają jesienią zdrewniały pęd, z małym udziałem liści, mogą zakwitać, a nawet wydać nasiona. Gorzej wówczas okrywa glebę, a także ją przesusza, trudniej ją przyorać, dość długo ulega mineralizacji. Późniejszy siew (po 15 VIII) powoduje bujniejsze ulistnienie roślin, które lepiej okrywają glebę, łatwiej je rozdrobnić i przyorać lub zmieszać z glebą.  Gorczyca uprawiana w mieszankach, jest dobrą rośliną podporową dla roślin strączkowych o wiotkich łodygach (wyki, peluszka, lędźwian). Jeśli jednak  uprawiany jest w gospodarstwie w większej skali rzepak oraz buraki, lepiej zrezygnować z uprawy  gorczycy lub rzodkwi oleistej, wprowadzając w zamian rośliny z innych rodzin botanicznych.

Najwierniejsze w plonowaniu są mieszanki

Spośród bogatej oferty roślin do uprawy w międzyplonach, za najlepsze (wierne w plonowaniu) uważa się  mieszanki z udziałem strączkowych. Są one mniej zawodne, lepiej wykorzystują składniki pokarmowe, wodę i promieniowanie słoneczne. Lepiej konkurują z chwastami i okrywają pole, co chroni glebę przed erozją, zapobiega wymywaniu składników oraz stymuluje rozwój pożądanej  mikroflory. Na glebach lżejszych można zalecać w tym celu: łubin żółty lub (na nieco lepszych) wąskolistny, seradelę, wykę ozimą, peluszkę, gorczycę białą, facelię, słonecznik, grykę, owies.

Interesujące, ze względu na większą wierność plonowania mogą być mieszanki: łubinu żółtego lub wąskolistnego z seradelą (100 + 30 kg/ha), łubinów z facelią (100 + 5 kg), gorczycy białej z facelią (10 + 5 kg/ha), gorczycy białej z wyką jarą (10 + 60 kg/ha) lub peluszką (10 + 100 kg/ha), peluszki ze słonecznikiem (100 + 30 kg/ha) i wiele innych, także trójskładnikowych.

Niektóre firmy nasienne oferują specjalne mieszanki poplonowe, dostosowane do warunków glebowych i długości okresu wegetacji. Na lepszych, zwięźlejszych glebach, dobór roślin na międzyplony jest szerszy. Jednak zdecydowanie najlepsze są rośliny strączkowe (głównie łubin wąskolistny i peluszka) w mieszankach z nie strączkowymi. O powodzeniu uprawy decyduje głównie długość okresu wegetacji i przebieg pogody, zwłaszcza opady. Korzystny wpływ udanej uprawy międzyplonów, przedłuża się na 2-3 letni okres po ich wniesieniu do gleby, a więc podobnie jak po oborniku lub gnojowicy.

Propozycje wysiewu roślin w międzyplonach, opr. Cz. Szewczuk
Propozycje wysiewu roślin w międzyplonach, opr. Cz. Szewczuk

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.