Włoskie stowarzyszenie rolników Coldiretti wzywa do zniesienia zapobiegawczego uboju świń z powodu ASF. Stowarzyszenie uważa, że wybijanie całych stad zdrowych świń tylko dlatego, że kilka kilometrów dalej ktoś znalazł truchło chorego dzika, nie ma najmniejszego uzasadnienia i jest jedynie przyczyną wymiernych strat hodowców.
50 tysięcy rolników zjednoczonych w proteście
O sprawie informują Mięsne Fakty. Z artykułu pt. “Włosi protestują przeciwko profilaktycznemu ubojowi świń” dowiadujemy się, że w lipcu przeciwko profilaktycznemu wybijaniu stad zdrowych świń protestowało ponad 50 tys. rolników.
Włoscy rolnicy mają moc
La Coldiretti to licząca półtora miliona członków organizacja rolników, zrzeszająca 20 federacji regionalnych, 95 federacji międzywojewódzkich i wojewódzkich, 896 biur terenowych i 3 576 sekcji miejskich. Występuje w każdej gminie Włoch.
– Rosnąca organizacja (…) rozszerzyła swoją reprezentację z pojedynczych firm na spółdzielnie, z sektora rolnego na rybołówstwo, z tradycyjnego rolnictwa na łańcuch rolno-spożywczy z projektem ogólnowłoskiego łańcucha dostaw rolnych oraz z Fundacją Campagna Amica, (z którą współpracują) gospodarstwa rolne, targowiska, sklepy, restauracje i ogrody miejskie – czytamy na stronie internetowej Coldiretti.
Weźmy przykład z Włochów
Tak silna organizacja może zorganizować do protestów rolników w liczbie nie do wyobrażenia w Polsce. Ale Coldiretti broni interesów włoskich rolników także współpracując ze stowarzyszeniem Filiera Italia, którego celem jest promowanie włoskiej żywności.
– Filiera Italia (…) to solidny sojusz między produkcją rolną – reprezentowaną przez Coldiretti, ponad setką najważniejszych włoskich firm przetwórstwa spożywczego, głównymi zorganizowanymi sieciami dystrybucji i partnerami strategicznymi – dowiadujemy się ze strony Stowarzyszenia.
Pytanie retoryczne: Czy nie byłoby dobrze dla polskich rolników, gdyby, wzorem Włochów, również zjednoczyli się w silnych organizacjach branżowych?
Co zamiast wybijania świń?
– Coldiretti uważa, że zamiast zaostrzać działania wobec hodowców, politycy powinni zająć się rozwiązaniem problemu nadmiernej populacji dzików, które są dominującym czynnikiem rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń na terenie Włoch – czytamy w Mięsnych Faktach.
Konieczne są “nadzwyczajne plany interwencyjne w celu powstrzymania niekontrolowanej fauny i flory” – informuje Coldiretti.
– 2,3 miliona dzików oblega tereny wiejskie i miasta, powodując poważne szkody dla rolników, obywateli i kierowców. Teraz konieczna jest pilna interwencja ze szczegółowym planem zapobiegania rozprzestrzenianiu się wirusa.
Kolejny wzór do naśladowania – komisarz ds. ASF
Tak olbrzymia presja rolników najwyraźniej odniosła skutek. 9 sierpnia Coldiretti poinformowało, że włoski rząd powołał specjalnego komisarza ds. ASF – jest nim dyrektor Instytutu Zooprofilaktyki w Sassari, wybitny ekspert w zakresie przebiegu epidemii na Sardynii Giovanni Filippini, obecny dyrektor generalny ds. zdrowia zwierząt we włoskim Ministerstwie Zdrowia.
Coldiretti wiąże wielkie nadzieje z nowym komisarzem. Pierwsze efekty już są: “wraz z przybyciem nowego komisarza odszkodowania dla gospodarstw są natychmiast wypłacane” – informuje Stowarzyszenie. Kolejne działania komisarza zapewne też będą skuteczne – o tym, że na Sardynii wyeliminowano ASF pisaliśmy tutaj .