Wybiją wszystkie dziki na Podlasiu?

W związku z kolejnym wykryciem ogniska ASF na Podlasiu, minister rolnictwa Marek Sawicki zapowiedział, że we wtorek, 3. lutego złoży wniosek o depopulację podczas posiedzenia Rady Ministrów. Oznacza to odstrzał tych zwierząt w całym województwie.

W poniedziałek, 2. lutego minister spotkał się z rolnikami w Białymstoku. To w tym województwie, jako jedynym w całym kraju wykryto już trzecie ognisko wirusa Afrykańskiego Pomoru Świń. Spotkanie zorganizowała Podlaska Izba Rolnicza.

Sawicki zadeklarował, ze podczas Posiedzenia Rady Ministrów złoży wniosek o depopulację dzików na terenie tego województwa, jednak zastrzegł przy tym, że niekoniecznie będzie to oznaczało rozwiązanie problemu. Przytoczył tu doświadczenia innych krajów, m.in. Białorusi, gdzie depopulacja nie wyeliminowała ASF i nie rozwiązała problemu.
 
Szef resortu rolnictwa powiedział też, że jest szansa rozłożenia na raty kar za przekroczenie przez Polskę kwot mlecznych w bieżącym sezonie. Jak pisaliśmy ostatnio, Unia odrzuciła wniosek Polski o zniesienie kar lub zmianę współczynnika tłuszczowego. Jedyne, nad czym Wspólnota się zastanowi to rozłożenie kar na raty, które będziemy musieli wpłacić w ciągu 3-5 lat. Zakłady przetwórcze natomiast mają płacić jednorazowo, z kredytów. – Będziemy się ubiegali w Komisji Europejskiej o derogacje w zakresie udzielenia pomocy na obsługę kredytu na ten cel – powiedział na konferencji prasowej Sawicki.

Renata Struzik, źródło: PAP