fbpx

Wybierz dobry tynk

Kiedyś do wykańczania ścian i sufitów używano przede wszystkim tradycyjnych tynków wapiennych oraz cementowo-wapiennych. Dziś coraz większa popularnością cieszą się tynki gipsowe.

Wewnętrzna wyprawa tynkarska pełni funkcję izolacyjną i estetyczną. Tynk uszczelnia ścianę, chroni przed pyłami, jest podłożem dla powłok malarskich, tapet i okładzin ceramicznych. Prace tynkarskie można rozpocząć po zakończeniu robót stanu surowego, wyschnięciu ścian i sufitów tak, aby ich wilgotność nie przekraczała 2-3 proc. Muszą być także zakończone wszelkie podtynkowe prace instalacyjne, zamontowane ościeżnice drzwiowe i okienne, a temperatura w pomieszczeniach powinna utrzymywać się w granicach od +5 do +25oC.

Tynki gipsowe to alternatywa dla tynków tradycyjnych. Są one stosunkowo tanie i łatwe do nanoszenia. Nakłada się je w jednej warstwie, której grubość nie przekracza zazwyczaj 2 cm, i po zatarciu jest gładka. Można je wykonywać na podłożach mineralnych z cegły ceramicznej, wapienno-piaskowej, z betonu zwykłego i komórkowego oraz płyt wiórowo-cementowych.
Tynki gipsowe dobrze akumulują ciepło i mają dobrą paroprzepuszczalność. Potrafią wchłaniać wilgoć z powietrza i oddawać” ją, gdy we wnętrzu robi się sucho, dlatego w pomieszczeniach wykończonych tynkiem gipsowym panuje przyjemny i zdrowy mikroklimat. Przykładem tych tynków mogą być wyroby Doliny Nidy: Tempo i Sprint oraz Gamma. Dwa pierwsze produkowane są na bazie gipsu naturalnego. Tynk o nazwie Tempo, jako cięższy, nadaje się wyłącznie na ściany. Lżejszym tynkiem, o nazwie Sprint, można tynkować zarówno ściany, jak i sufity.
Tynk Gipsowy Ręczny Gamma to mieszanka oparta na gipsie syntetycznym. Zaprawę tynkarską uzyskuje się poprzez zmieszanie fabrycznie przygotowanej mieszanki z odpowiednią ilością wody. Jeśli zaprawa będzie układana maszynowo, wodę i suchą mieszankę miesza się w agregacie tynkarskim. Tynki układa się, zaczynając od sufitu i przechodząc dalej, do ścian. W czasie ich wysychania w pomieszczeniach należy zapewnić odpowiednią wentylację, ale trzeba unikać przeciągów i bezpośredniego nasłonecznienia.
Źródło: ATLAS

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.