WWA, ASF i pomoc niezrzeszonym

Na piątkowym spotkaniu z unijnym komisarzem ds. zdrowia Tonio Borgiem minister rolnictwa i rozwoju wsi przedstawił sytuację polskiego sektora rolno-spożywczego po wprowadzeniu rosyjskiego embarga.

Polska została najmocniej dotknięta zakazem eksportu produktów rolno-spożywczych do Federacji Rosyjskiej – podkreślił minister.

Szef polskiego resortu rolnictwa zaapelował o szybkie podjęcie wielokierunkowych działań, które zapobiegłyby istotnym zakłóceniom na podstawowych rynkach rolnych w Unii Europejskiej. W zakresie rynku owoców i warzyw minister podkreślił konieczność zwiększenia kwoty pomocy oraz zniesienia dyskryminacji niezrzeszonych producentów w dostępie do pomocy.

Minister Sawicki wnioskował również o ujednolicenie świadectw fitosanitarnych na poziomie unijnym, aby umożliwić szybsze lokowanie produktów na rynkach trzecich.
Ponadto, podczas rozmowy z komisarzem minister podniósł kwestię przyspieszenia prac nad wdrożeniem derogacji w zakresie WWA oraz możliwości przetwarzania produktów na poziomie gospodarstwa.

W sprawie działań związanych z embargiem komisarz Borg zadeklarował wsparcie polskich postulatów bezpośrednio u komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Daciana Ciolosa. Komisarz Borg podjął również niezbędne kroki prawne w ramach procedur WTO. Wyraził ponadto otwartość na wdrażanie dalszych instrumentów w zakresie ASF.

Zapewnił również ministra Marka Sawickiego, że planowane rozporządzenie w zakresie WWA, które ukaże się w listopadzie br., będzie miało charakter retroaktywny, czyli przyjęte derogacje będą obowiązywały z datą wsteczną od 1 września br.

MRiRW /AT/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności