Wszystko o rzepaku – Euro-Rzepak 2010 w Łosiowie

W dniach 19-20 czerwca b.r. na terenach Opolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Łosiowie po raz pierwszy w Polsce odbędzie się tak istotne wydarzenie dla branży rzepakowej: profesjonalne, międzynarodowe spotkanie specjalistów pod nazwą EURO-RZEPAK 2010. Spotkanie będzie współorganizowane przez Krajowe Zrzeszenie Producentów Rzepaku, Opolski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Łosiowie oraz Międzynarodowe Targi Poznańskie.

Taka kooperacja to połączenie świetnej znajomości tematyki z zakresu produkcji rzepaku, znajomości branży rolniczej na terenie Południowo – Zachodniej Polski oraz blisko 90-letniego doświadczenia w realizacji najważniejszych targowych wydarzeń w kraju.

Nieprzypadkowo spotkania te będą miały miejsce na Opolszczyźnie. Region ten uważany jest za swoiste zagłębie produkcji rzepaku, a na miejsce spotkań wybraliśmy świetnie przygotowane do tego celu tereny OODR w Łosiowie.

EURO-RZEPAK to połączenie branżowej ekspozycji z praktyczną wiedzą z zakresu uprawy, przechowalnictwa, przetwórstwa i kontraktacji rzepaku. Rolnicy odwiedzający Łosiów w dniach 19-20 czerwca będą mogli zapoznać się z szeroką ofertą wystawców, skorzystać z porad ekspertów i wziąć udział w szeregu seminariów.

W pierwszy dzień EURO-RZEPAKU, w salkach konferencyjnych pałacu w Łosiowie odbędą się międzynarodowe spotkania ekspertów, seminaria i panele dotyczące uprawy i przetwórstwa rzepaku.

Patronat honorowy nad wystawą objął Minister Rolnictwa oraz Marszałek Województwa Opolskiego, a patronat medialny Top Agrar Polska oraz Nasz Rzepak

Szczegóły na www.eurorzepak.pl

Program Wystawy Maszyn i Urządzeń do Przetwórstwa Rzepaku EURO- RZEPAK 2010

19.06.2010r. (sobota)
10.00 – 13.00 – konferencja dla producentów rzepaku z okręgu opolskiego i delegacji z kraju – (sala konferencyjna OODR )
Tematy prezentacji wprowadzających:
Perspektywy produkcji roślin oleistych w Europie” – Filip Diser – EOA,
“Doświadczenia Polski w produkcji biokomponentów i biopaliw” – Tomasz Pańczyszyn – Dyrektor Generalny Krajowej Izby Biopaliw,
“Certyfikacja rzepaku jako surowca do produkcji biokomponentów” – doświadczenia Niemiec – Norbert Heim – Dyrektor Generalny UFOP.
13.00 – 15.00 – prezentacja pól doświadczalnych OODR – blisko 70 odmian rzepaku
16.00 – 19.00 – panele dyskusyjne ( równolegle ) z udziałem przedstawicieli producentów z Czech, Francji, Niemiec i Polski ( sale wykładowe na terenie pałacu)
Spotkania zamknięte. Panel będzie można obejrzeć na przygotowanych monitorach.

Tematy paneli dyskusyjnych :
“Przyszłość WPR po 2013r. w kontekście stabilizacji produkcji roślin oleistych”
– referat wprowadzający – Zofia Krzyżanowska -Radca Generalny, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi ,
“Nowe wyzwania związane z realizacją dyrektyw UE dot. OZE ze szczególnym
uwzględnieniem branży biopaliw”,
– referat wprowadzający – Tomasz Pańczyszyn – Dyrektor Generalny, Krajowa Izba Biopaliw,
“Integrowana uprawa roślin przemysłowych w tym oleistych- referat wprowadzający” doc. dr inż. Marek Korbas – IOR Poznań.

20.06.2010r. (niedziela)
10.00-11:00 – Podsumowanie “Środkowoeuropejskiego Dnia Rzepaku” – konferencja prasowa ( pałac ).