Wszystkie znalezione padłe dziki należy poddać badaniom w kierunku ASF

Dziki na dzikowisku

Inspekcja Weterynaryjna potwierdziła już dwa przypadki ASF u dzików w województwie lubuskim. Z nieoficjalnych informacji wynika, że w ciągu ostatniego weekendu liczba znalezionych martwych dzików na przeszukiwanym terenie wyniosła 29. Wyniki badań pobranych do badań próbek będą znane wkrótce.

– Przypadek sprawił, że pierwszy dzik z ASF w lubuskiem został zabity na drodze przez przejeżdżający samochód. Dlatego zgodnie z przepisami próbka do badań w kierunku ASF trafiła do PIWet w Puławach. Gdyby nie wypadek drogowy, o tym że ASF pojawił się w województwie lubuskim moglibyśmy się dowiedzieć o wiele później. W tym czasie wirus rozprzestrzeniłby się na dalsze tereny. Nie można wykluczyć, że podobna sytuacja występuje również w innych województwach zachodnich – mówi Aleksander Dargiewicz, prezes zarządu Krajowego Związku Pracodawców Producentów Trzody Chlewnej

.
Dlatego zdaniem KZP–PTCH nie powinniśmy zwlekać i wyrywkowo przeszukać tereny dużego zagęszczenia dzików w województwach pomorskim, zachodniopomorskim, wielkopolskim i dolnośląskim. Wszystkie znalezione padłe dziki należałoby poddać badaniom w kierunku ASF.

– W zaistniałej sytuacji wszelkie polowania dewizowe na trenie kraju powinny zostać wstrzymane. Szczególną uwagę należy zwrócić na parkingi leśne, na których powinny znaleźć się zamykane pojemniki na odpadki żywnościowe niedostępne dla dzików. Pojemniki powinny być systematycznie opróżniane przez odpowiedzenie służby. Nie należy zapominać o tablicach informacyjnych dla kierowców i podróżnych o zasadach zachowania się na terenach zagrożonych ASF – dodaje Dargiewicz.

Jak podkreśla prezes KZP–PTCH powinniśmy zachęcić rząd niemiecki do wybudowania płotu na Odrze, który zapobiegłby przedostaniu się zakażonych dzików na teren Niemiec. Wzdłuż płotu w pasie 50 km niemieccy myśliwi powinni przeprowadzić intensywny odstrzał dzików.

– Brak potwierdzonych przypadków ASF u dzików na terenie Niemiec jest w interesie producentów świń. Albowiem zamkniecie azjatyckich rynków eksportowych dla niemieckiej wieprzowiny może spowodować dramatyczny spadek cen żywca wieprzowego w całej Unii Europejskiej – podsumowuje Aleksander Dargiewicz.

Źródło: KZP–PTCH

Opracował: Krzesimir Drozd