Kryzys związany z wystąpieniem epidemii z powodu choroby COVID-19 uświadomił wszystkim, jak ważną dla bezpieczeństwa funkcjonowania państwa jest suwerenna, krajowa produkcja żywności. W obliczu tej trudnej sytuacji, polscy rolnicy po raz kolejny pokazali, że społeczeństwo może na nas liczyć.
Obecne trudności nie zwalniają nas z poczucia odpowiedzialności za przyszłość polskiego rolnictwa. Dlatego podejmujemy wspólne działania już dziś, by zapewnić nam wszystkim żywność, przetrwać, a następnie rozpocząć drogę do odbudowy polskiej gospodarki.
Dla nas, organizacji rolniczych i branżowych, dla nas rolników, przetwórców żywności jednym z najważniejszych i najbardziej istotnych elementów tej drogi, jest kształtowanie świadomości konsumenckiej.
Tylko patriotyzm gospodarczy, konsumencki i poczucie współodpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny, jest w stanie sprostać tak wielkiemu wyzwaniu, jakie stoi przed nami wszystkimi.
Dlatego jako przedstawiciele rolników, organizacji rolniczych i branżowych, zwracamy się do Państwa z apelem, by podczas zakupów żywności kierować się patriotyzmem konsumenckim. Te z pozoru proste, indywidualne decyzje zapewnią utrzymanie produkcji w obecnej sytuacji i będą stanowiły kluczowy element podczas wychodzenia z kryzysu, dając stabilne podwaliny przyszłościl polskiego rolnictwa, polskiej gospodarki. Czyli przyszłość nas wszystkich.
Codziennie, my Polacy, dokonujemy wyborów, które decydują o naszym – rolników, producentów żywności “być, albo nie być”. To te decyzje dają, bądź zabierają szansę przetrwania milionom rodaków, którzy utrzymują swoje rodziny z produkcji rolniczej i przetwórstwa. To Wy – konsumenci – jesteście najważniejszym ogniwem odbudowy silnej polskiej gospodarki i To Wasze i Nasze codzienne decyzje codziennie ją napędzają.
Miasto potrzebuje wsi w takim samym stopniu, jak wieś potrzebuje miasta. Wspólnie tworzymy system, którego świadome decyzje zakupowe mogą zdecydować o stabilności produkcji, nie tylko poszczególnych sektorów rolnictwa, ale i całej gospodarki naszego kraju.
Jako Konsumenci musimy mieć świadomość, że każdy nasz wybór podczas zakupów – ma znaczenie. Zazwyczaj nasze wybory przy sklepowych półkach podejmujemy w jednej chwili. Nasze decyzje zakupowe mają jednak ogromne znaczenie i w tej jednej chwili przekładają się na dochody i zyski dla firm lub też ich brak.
Pamiętaj! – Nasz wybór ma znaczenie —„Kupuj świadomie”.
Każdy z nas ma prawo wiedzieć skąd pochodzą i gdzie zostały wytworzone kupowane przez nas produkty. Musimy wiedzieć jak rozpoznawać pochodzenie produktów a podejmując decyzje zakupowe zwracajmy na to uwagę. Pomocne w naszych decyzjach mogą być różne oznaczenia. Oznaczenie “PRODUKT POLSKI” jest dobrowolne i dotyczy pochodzenia surowca i miejsca przetworzenia. Kupując produkty z oznaczeniem “PRODUKT POLSKI”, mamy pewność, że zostały one wyprodukowane w Polsce i na bazie surowców krajowych.
Dodatkowo pamiętajmy o jakości kupowanych produktów. Wielu z krajowych producentów ma ugruntowane pozycje na rynku, ich produkty są dobrze rozpoznawalne i mamy świadomość z jakiego zakładu kupujemy produkty. Wielu rolników jest również znanych ze swoich produktów sprzedawanych lokalnie.
Szukając wysokiej jakości można się oprzeć również na oznakowaniu, które potwierdza jakość żywności. W ramach europejskich systemów dostępne są produkty ekologiczne, produkty z chronionymi oznaczeniami geograficznymi, chronionymi nazwami pochodzenia i gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami. Można również szukać produktów z krajowych systemów i programów jakości: Poznaj Dobrą Żywność – PDŻ, system „Jakość Tradycja”, QMP, QAFP, PQS, Produkcja Integrowana.
Kupując produkty krajowego pochodzenia wspierasz przedsiębiorców, rolników i firmy działających na terenie Polski, wspierasz budżety samorządów i dajesz wyraz nowoczesnego patriotyzmu.
Zapewniamy Państwa, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, nie ustajemy w wysiłkach by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Rzeczypospolitej Polskiej, by zapewnić Polakom bezpieczną, zdrową żywność wysokiej jakości.
Źródło: MRiRW