fbpx
Strona głównaWiadomościWspólny apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz organizacji rolniczych i branżowych...

Wspólny apel Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz organizacji rolniczych i branżowych o zachowanie patriotyzmu konsumenckiego

Kryzys związany z wystąpieniem epidemii z powodu choroby COVID-19 uświadomił wszystkim, jak ważną dla bezpieczeństwa funkcjonowania państwa jest suwerenna, krajowa produkcja żywności. W obliczu tej trudnej sytuacji, polscy rolnicy po raz kolejny pokazali, że społeczeństwo może na nas liczyć.

Obecne trudności nie zwalniają nas z poczucia odpowiedzialności za przyszłość polskiego rolnictwa. Dlatego podejmujemy wspólne działania już dziś, by zapewnić nam wszystkim żywność, przetrwać, a następnie rozpocząć drogę do odbudowy polskiej gospodarki.

Dla nas, organizacji rolniczych i branżowych, dla nas rolników, przetwórców żywności jednym z najważniejszych i najbardziej istotnych elementów tej drogi, jest kształtowanie świadomości konsumenckiej.

Tylko patriotyzm gospodarczy, konsumencki i poczucie współodpowiedzialności za przyszłość naszej Ojczyzny, jest w stanie sprostać tak wielkiemu wyzwaniu, jakie stoi przed nami wszystkimi.

Dlatego jako przedstawiciele rolników, organizacji rolniczych i branżowych, zwracamy się do Państwa z apelem, by podczas zakupów żywności kierować się patriotyzmem konsumenckim. Te z pozoru proste, indywidualne decyzje zapewnią utrzymanie produkcji w obecnej sytuacji i będą stanowiły kluczowy element podczas wychodzenia z kryzysu, dając stabilne podwaliny przyszłościl polskiego rolnictwa, polskiej gospodarki. Czyli przyszłość nas wszystkich.

Codziennie, my Polacy, dokonujemy wyborów, które decydują o naszym – rolników, producentów żywności “być, albo nie być”. To te decyzje dają, bądź zabierają szansę przetrwania milionom rodaków, którzy utrzymują swoje rodziny z produkcji rolniczej i przetwórstwa. To Wy – konsumenci – jesteście najważniejszym ogniwem odbudowy silnej polskiej gospodarki i To Wasze i Nasze codzienne decyzje codziennie ją napędzają.

Miasto potrzebuje wsi w takim samym stopniu, jak wieś potrzebuje miasta. Wspólnie tworzymy system, którego świadome decyzje zakupowe mogą zdecydować o stabilności produkcji, nie tylko poszczególnych sektorów rolnictwa, ale i całej gospodarki naszego kraju.

Jako Konsumenci musimy mieć świadomość, że każdy nasz wybór podczas zakupów – ma znaczenie. Zazwyczaj nasze wybory przy sklepowych półkach podejmujemy w jednej chwili. Nasze decyzje zakupowe mają jednak ogromne znaczenie i w tej jednej chwili przekładają się na dochody i zyski dla firm lub też ich brak.

Pamiętaj! – Nasz wybór ma znaczenie —„Kupuj świadomie”.

Każdy z nas ma prawo wiedzieć skąd pochodzą i gdzie zostały wytworzone kupowane przez nas produkty. Musimy wiedzieć jak rozpoznawać pochodzenie produktów a podejmując decyzje zakupowe zwracajmy na to uwagę. Pomocne w naszych decyzjach mogą być różne oznaczenia. Oznaczenie “PRODUKT POLSKI” jest dobrowolne i dotyczy pochodzenia surowca i miejsca przetworzenia. Kupując produkty z oznaczeniem “PRODUKT POLSKI”, mamy pewność, że zostały one wyprodukowane w Polsce i na bazie surowców krajowych.

Dodatkowo pamiętajmy o jakości kupowanych produktów. Wielu z krajowych producentów ma ugruntowane pozycje na rynku, ich produkty są dobrze rozpoznawalne i mamy świadomość z jakiego zakładu kupujemy produkty. Wielu rolników jest również znanych ze swoich produktów sprzedawanych lokalnie.

Szukając wysokiej jakości można się oprzeć również na oznakowaniu, które potwierdza jakość żywności. W ramach europejskich systemów dostępne są produkty ekologiczne, produkty z chronionymi oznaczeniami geograficznymi, chronionymi nazwami pochodzenia i gwarantowanymi tradycyjnymi specjalnościami. Można również szukać produktów z krajowych systemów i programów jakości: Poznaj Dobrą Żywność – PDŻ, system „Jakość Tradycja”, QMP, QAFP, PQS, Produkcja Integrowana.

Kupując produkty krajowego pochodzenia wspierasz przedsiębiorców, rolników i firmy działających na terenie Polski, wspierasz budżety samorządów i dajesz wyraz nowoczesnego patriotyzmu.

Zapewniamy Państwa, że w tym trudnym dla nas wszystkich czasie, nie ustajemy w wysiłkach by zapewnić bezpieczeństwo żywnościowe Rzeczypospolitej Polskiej, by zapewnić Polakom bezpieczną, zdrową żywność wysokiej jakości.

Źródło: MRiRW

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.