Wspólnie o wnioskach w ramach PROW 2007–2013

Wspólna wczorajsza konferencja prasowa ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego i prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasza Kołodzieja poświęcona była głównie założeniom Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013, w tym nowym naborom wniosków.

Minister Marek Sawicki zrelacjonował ostatnie posiedzenie Rady Ministrów Unii Europejskiej ds. Rolnictwa i Rybołówstwa, gdzie głównie dyskutowano na temat strategii UE 2020 w odniesieniu do spraw rolnych, Wspólnej Polityki Rolnej w zakresie regulacji rynkowych po 2013 roku oraz poprawy funkcjonowania łańcucha dostaw żywności. W kontekście tego ostatniego zagadnienia, na unijnym forum bardzo mocno była podnoszona kwestia spółdzielczości producenckiej, przetwórczej i handlowej.
Szef resortu podkreśli, że Rolnicy, wzorem swoich unijnych kolegów, powinni tworzyć duże grupy konsolidacyjne w ramach przygotowania i sprzedaży swoich produktów, co wzmocni ich pozycję w łańcuchu żywnościowym”, jak podaje Biuro Prasowe MRiRW. Komisja Europejska zobowiązała Grupę Wysokiego Szczebla do przedstawienia opracowania w zakresie funkcjonowania łańcucha żywnościowego w terminie do listopada br.

Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa Tomasz Kołodziej poinformował, że zakończone zostało w 99% wypłacanie płatności bezpośrednich, czyli trzy miesiące wcześniej niż pozwalają na to przepisy. W tym roku rolnicy otrzymali też po raz pierwszy jeden wniosek o płatności z 12 schematów, w tym ONW i rolno-środowiskowe. Od 15 marca do Agencji wpłynęło już około 100 tys. wniosków.
W II kw. br., rozpocznie się nabór wniosków na trzy działania: odnowa i rozwój wsi, tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw oraz różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej.

Źródło: MRiRW

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności