Wspólne szkolenie HYPRED Polska oraz LACTALIS Polska nt. profilaktyki zapobiegnia mastitis

W dniach 26-27 sierpnia br, miało miejsce pierwsze tego typu spotkanie szkoleniowe powstałe we współpracy firm HYPRED Polska i LACTALIS Polska.

Ideą jaka przyświecała wspólnemu spotkaniu, była możliwość wymiany doświadczeń pomiędzy obiema firmami, które słyną w branży rolniczej z wysokiej jakości produktów i fachowego doradztwa, jak również poszerzania wiedzy, tak by jak najbardziej efektywnie służyć wsparciem naszym wspólnym klientom, producentom mleka. Tematem przewodnim tego spotkania i szkolenia, była prewencja w zapobieganiu „najdroższej chorobie” dotykającej coraz częściej polskie stada – MASTITIS!

Mastitis to nie tylko kliniczne stany zapalne, które widać gołym okiem i które powodują straty w wydajności. Ale to także koszty brakowania bydła, karencji na mleko, ale też straty wynikające z tzw. „wirtualnego” mleka, którego hodowca mastitisowej krowy nigdy nie uzyska – właśnie w wyniku działania mastitis – przekonywał lek. wet. Tomasz Jankowiak, prezes ogólnopolskiego Stowarzyszenia STOP MASTITIS. Misją tego stowarzyszenia jest szerzenie idei prewencji przeciw mastitis, jako głównego narzędzia do walki z tym kosztownym schorzeniem. Warto nadmienić, że strategicznym partnerem STOP MASTITIS od początku istnienia Stowarzyszenia jest firma HYPRED Polska.

Mastitis to zespół chorobowy pochłaniający rocznie miliony złotych – w związku ze wspomnianymi kosztami leczenia krów, brakowaniem zwierząt, karencją na mleko, i przede wszystkim z powodu ogromnych strat spowodowanych ograniczeniami w jego produkcji. Celem pracy hodowcy powinno być zatem nie tylko pozyskiwanie mleka, ale i zwalczanie tego zespołu chorobowego w zarodku, na drodze prewencji, która zawsze jest tańsza niż leczenie!
W HYPRED Polska wychodzimy z założenia, że teoria zawsze musi iść w parze z praktyką, bo praktyka zawsze teorię weryfikuje. Tym samym szkolenie podzielone było na dwie części. Pierwsza część praktyczna, która była niczym innym jak audytem, w trakcie którego uczyliśmy się wspólnie wraz z kolegami z LACTALIS Polska na co zwracać uwagę w trakcie procesu doju.

Druga część – teoretyczna, prowadzona przez lek. Wet. Tomasza Jankowiaka, fachowo przedstawiała problematykę oscylującą wokół zagrożeń, problemów i kosztów, jakie na pewno pojawią się wraz z mastitis w stadzie. Jankowiak wskazywał wyraźnie, gdzie znajdują się „otwarte wrota” dla patogenów powodujących zapalenie wymienia oraz jak radzić sobie z ich występowaniem na skórze strzyków, ale też w środowisku. Wszystko jednak sprowadzało się do wspólnego mianownika – PROFILAKTYKI!
Po części teoretycznej miała miejsce prezentacja HYPRED Polska, na temat unikatowych rozwiązań proponowanych przez firmę w obrębie pełnego i szeroko rozumianego obszaru higieny pozyskiwania mleka – od działań związanych z higieną przedudojową, których idealnymi reprezentantami są produkty PREFOAM+ czy DERMISAN+, poprzez higienę poudojową w postaci unikatowych produktów takich jak np: dwuskładnikowego GOLDEN MIX czy silnego HM VIR FILM+ (produktu o właściwościach zarówno dezynfekcyjnych jak i kosmetycznych).
Równie ważnym obszarem dbałości o higienę mleka – która wprost przekłada się na jakość i ilość pozyskiwanego mleka – jest higiena urządzeń udojowych, która w doskonały sposób może być prowadzona poprzez zastosowanie produktów HYPRACLOD ED oraz HYPRACID. Uwieńczeniem kompleksowego programu higieny, jest dbałość o środowisko w jakim bytują zwierzęta, w tym stan ich legowisk, budynków inwentarskich i racic. Obszary te są reprezentowane w firmie HYPRED Polska przez produkty takie jak: SANI-BED, PODOCUR SV czy HYPRED CLEAN.

Jako HYPRED Polska wychodzimy z założenia, że połączenie nowoczesnej technologii, zaawansowanych i unikatowych produktów, fachowego doradztwa wraz z praktyczną wiedzą, są i będą w przyszłości, kluczem do sukcesu niejednej hodowli! Wraz z LACTALIS, która to mleczarnia jest największym i wieloletnim partnerem HYPRED INTERNATIONAL we Francji, wierzymy, że sukces ten jest w zasięgu ręki, a synergia działania jest kluczem do osiągania wspólnych sukcesów, naszych i naszych klientów, bo sukcesy naszych klientów, są naszymi sukcesami!
HYPRED Polska jest głównym partnerem Stowarzyszenia STOP MASTITIS, którego członkowie – lekarze weterynarii – aktywnie działają na rzecz profilaktyki mastitis, jako jednego z głównych czynników limitujących produkcję mleka w naszym kraju. Wykładowca – Tomasz Jankowiak – jest prezesem stowarzyszenia STOP MASTITIS, którego misją jest praca na rzecz poprawy warunków utrzymania bydła w Polsce w taki sposób, by minimalizować obecność występowania mastitis w warunkach polskiej hodowli.

Mgr inż. Marcin Wojcieszek
Hypred Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności