fbpx

Wspólna polityka rolna UE – Włosi obejmują kluczowe stanowiska. Czy to zagrożenie dla Polski?

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że dominującą pozycję w unijnej polityce rolnej zyskali Włosi. Od Komisji Europejskiej, przez Parlament Europejski, po największą unijną organizację rolniczą – wszędzie na kluczowych stanowiskach znajdziemy Włochów. W wielu obszarach rolnictwa Włosi i Polacy mają wspólne interesy – ale czy to pomoże polskim rolnikom? 

Luksemburczyk pod włoskim nadzorem 

Komisarzem ds. rolnictwa UE w nowej Komisji Europejskiej będzie najpewniej Luksemburczyk Christophe Hansen. Jednak tym razem komisarz będzie miał bezpośredniego przełożonego – Włocha Raffaele Fitto. Fitto ma objąć stanowisko wiceprzewodniczącego wykonawczego KE ds. spójności i reform z zadaniem poprawy „konkurencyjności, odporności i zrównoważonego rozwoju sektora żywności i rolnictwa”, przy jednoczesnym priorytetowym traktowaniu wsparcia dla rolników, którzy takiego wsparcia potrzebują – informuje Euractiv.  

– Włosi są też najliczniej reprezentowanym narodem w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi (AGRI) Parlamentu Europejskiego. Mają w tej komisji aż 9 członków i 6 zastępców. Spośród 8 grup politycznych w PE aż w połowie za sprawy rolnictwa odpowiadają właśnie włoscy europosłowie – czytamy w artykule.  

Najważniejsi Włosi w UE 

Koordynatorem Europejskiej Partii Ludowej w komisji AGRI jest Herbert Dorfmann z Południowotyrolskiej Partii Ludowej (SVP); koordynatorem Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów – Dario Nardella z Partii Demokratycznej (PD); koordynatorem Europejskich Konserwatystów i Reformatorów – Carlo Fidanza z Braci Włochów (FdI), a koordynatorem Patriotów dla Europy – Raffaele Stancanelli z Ligi. 

Włosi mają też przywództwo innej ważnej dla rolnictwa Komisji Ochrony Środowiska Naturalnego, Zdrowia Publicznego i Bezpieczeństwa Żywności – na jej czele stoi Antonio Decaro z PD. 

Włoch Massimiliano Giansanti, szef najstarszego włoskiego stowarzyszenia rolniczego Confagricoltura został też we wrześniu wybrany na przewodniczącego COPA, będzie więc miał decydujący głos w działaniach tej unijnej organizacji. 

Rolnictwo we Włoszech 

– We Włoszech użytki rolne stanowią ponad połowę powierzchni kraju (podobnie jak w Polsce). Rolnictwo opiera się głównie na małych i średnich gospodarstwach rodzinnych (…) Taka struktura oczywiście sprzyja produkcji wysokiej jakości produktów, ale jednocześnie stawia wyzwania związane z konkurencyjnością na rynku – czytamy w Euractiv. 

Wspólne interesy? 

Włochy rywalizują z Polską w globalnym handlu jabłkami – przy czym Polska jest w pierwszej trójce, a Włochy w pierwszej dziesiątce. W tym obszarze oba kraje mają wspólne interesy, co znalazło wyraz w głosowaniach w Parlamencie Europejskim i Radzie UE, gdzie oba kraje głosowały przeciwko redukcji używania pestycydów i za przedłużeniem stosowania glifosatu. 

– Należy jednak pamiętać, że włoskim politykom obce są takie problemy, jak niekontrolowany napływ produktów rolnych z Ukrainy, który w ostatnich latach jest jedną z największych bolączek dla polskich rolników – informuje Euractiv.

Baner SFD - aktualizacja 29.10.2024

ZOSTAW KOMENTARZ

Please enter your comment!
Please enter your name here

Najpopularniejsze posty

None found

Najpopularniejsze artykuły

None found

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.