Wsparcie na posadzenie lasu

Od 1 czerwca do 1 sierpnia 2016 roku rolnicy będą mogli w biurach powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa składać wnioski o przyznanie w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014 – 2020 pomocy na “Inwestycje w rozwój obszarów leśnych i poprawę żywotności lasów”.

Wysokość wsparcia, które można uzyskać na posadzenie lasu wynosi w tym roku od 5 tys. zł do 7,6  tys. zł na hektar i jest uzależniona od m.in. od gatunków posadzonych drzew, nachylenia terenu. Dodatkowe pieniądze przysługują za zabezpieczenie uprawy leśnej przed zwierzyną stosując ogrodzenie (8,82 zł/m2) albo zabezpieczenia trzema palikami (1,132 zł/ha).
 
Z takiej pomocy mogą skorzystać np. rolnicy, którzy gospodarują na słabych ziemiach, które nie zapewniają im godziwego dochodu. Posadzenie na takich gruntach lasu, spowoduje, że przez kolejnych 12 lat będą otrzymywać z ARiMR pomoc finansową.  
 
Zanim jednak rolnik zdecyduje się na skorzystanie z takiej pomocy powinien sprawdzić w swoim urzędzie gminy, czy na jego gruntach można będzie posadzić las. Jeżeli okaże się, że w planie zagospodarowania przestrzennego czy studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, nie ma do tego przeciwwskazań, wówczas rolnik powinien zwrócić się do nadleśniczego o przygotowanie planu zalesienia. Dysponując takim planem rolnik może przystąpić do sadzenia lasu i ubiegania się o przyznanie wsparcia na taką inwestycję – informuje AR i MR.
 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności