Zasady uzyskania wsparcia dla inwestycji dotyczącej budowy biogazowi rolniczej przewidują zmiany w Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Dla inwestycji dotyczącej budowy biogazowni rolniczej kryterium będzie prowadzenie produkcji zwierzęcej. Jeżeli średnioroczna liczba zwierząt gospodarskich, o których mowa w przepisach o organizacji hodowli i rozrodzie zwierząt gospodarskich, utrzymywanych w gospodarstwie wnioskodawcy w okresie 12 miesięcy poprzedzających miesiąc złożenia wniosku o przyznanie pomocy, w przeliczeniu na DJP wynosi:
1) powyżej 200, przyznane zostanie 6 punktów,
2) powyżej 100 i nie więcej niż 200, przyznane zostanie 4 punkty,
3) co najmniej 50 i nie więcej niż 100, przyznane zostanie 2 punkty.
Jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy wnioskodawca prowadzi produkcję ekologiczną lub uczestniczy w systemie integrowanej produkcji roślin, otrzyma 2 punkty.
Jeżeli w dniu złożenia wniosku o przyznanie pomocy obszar, na którym będzie realizowana operacja będzie znajdował się na obszarach chronionych wraz z otulinami tych form ochrony przyrody, rolnik otrzyma 1 punkt.
Preferowani do uzyskania wsparcia będą młodzi rolnicy, którzy uzyskają 2 punkty.
Kolejnym kryterium będzie stopień wykorzystania nawozów naturalnych. Udział nawozów naturalnych zwierzęcych w gospodarstwie wnioskodawcy stanowi:
1) powyżej 50%, nominalnego zapotrzebowania biogazowni zostanie przyznawane 4 punkty,
2) co najmniej 20% i nie więcej niż 50% nominalnego zapotrzebowania biogazowni, zostanie przyznane 2 punkty.