Wsparcie finansowe jest konieczne

Ptasia grypa dziesiątkuje kolejne fermy drobiu w województwie lubuskim. 29 grudnia kolejne jej ognisko wykryto w gospodarstwie utrzymującym 23577 sztuk drobiu (indyki), położonym w miejscowości Stare Polichno (gmina Santok, powiat gorzowski. Zgodnie z obowiązującym i procedurami wszystkie ptaki zostały przeznaczone do ubicia i utylizacji.

Hodowcy są przerażeni ogromem strat i za pośrednictwem Lubuskiej Izby Rolniczej proszą ministra rolnictwa o zabezpieczenie środków finansowych na wypłatę odszkodowań za szkody spowodowane wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków podtypu H5N8.

W przypadku bowiem wystąpienia tej choroby straty ponoszą nie tylko hodowcy u których wykryto ogniska ptasiej grypy, ale również fermy znajdujące się na wyznaczonym obszarze zagrożonym wokół jej ogniska.

W ocenie samorządu rolniczego ponoszone przez hodowców drobiu ogromne straty spowodowane zarówno upadkami jak i spadkiem cen, przy braku wsparcia finansowego, prowadzić będą do utraty płynności finansowej, a w konsekwencji do bankructwa.

Źródło: LIR