fbpx

Wsparcie dla hodowców świń , którzy otrzymali nakaz likwidacji stada

Tylko do 14 sierpnia w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą składać wnioski o pomoc rolnicy posiadający do 50 sztuk trzody chlewnej, którzy otrzymali nakaz likwidacji stada.

O pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny mogą ubiegać się posiadacze świń, pod warunkiem, że:

– otrzymali decyzję powiatowego lekarza weterynarii, wydaną na podstawie art. 48b ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o ochronie zdrowia zwierząt oraz zwalczaniu chorób zakaźnych zwierząt, nakazującą zabicie lub ubój świń oraz zakazującą ich utrzymywania    w gospodarstwie/siedzibie stada, w związku z niespełnianiem wymagań rozporządzenia Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 6 maja 2015 r. w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń,

– siedziba stada, której dotyczy ww. decyzja, w dniu jej wydania znajduje się na jednym    z obszarów wymienionych w załączniku decyzji wykonawczej Komisji 2014/709/UE z dnia  9 października 2014 r. w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt                   w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich           i uchylającej decyzję wykonawczą 2014/178/UE (Dz. Urz. UE L 295 z 11.10.2014, str. 63,  z późn. zm.), zmienionej decyzją 2017/1481/UE, tj. na obszarze zagrożenia (tzw. strefa niebieska), obszarze objętym ograniczeniami (tzw. strefa czerwona) lub obszarze ochronnym (tzw. strefa żółta),

– w okresie od dnia 1 lipca 2016 r. do dnia 30 czerwca 2017 r., zwanym dalej „okresem referencyjnym”, utrzymywali łącznie we wszystkich posiadanych siedzibach stad średnio  nie więcej niż 50 świń i w dniu kontroli, która doprowadziła do wydania decyzji nakazującej zaprzestanie produkcji wieprzowiny, posiadali co najmniej jedną świnię,

– świnie opuściły gospodarstwo w czasie wyznaczonym przez lekarza weterynarii,            nie później niż 120 dni od wydania decyzji o nakazie zaprzestania produkcji świń,

– nie otrzymali z tytułu nieutrzymywania pomocy finansowej z budżetu państwa, ubezpieczenia lub budżetu Unii Europejskiej (w tym w ramach Programu rekompensat      za nieprzerwane nieutrzymywanie świń objętych programem bioasekuracji), środków         z ubezpieczenia lub pomocy ze środków weterynaryjnych.

Wnioski o udzielenie pomocy należy składać w Biurze Powiatowym ARiMR właściwym     ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę posiadacza świń, na formularzu opracowanym i udostępnionym przez ARiMR, w terminie 150 dni od dnia wydania decyzji PLW, jednak nie później niż do 14 sierpnia 2018 roku – informuje Biuro Prasowe ARiMR.

Kwota należnej pomocy z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny ustala się w oparciu    o średnią liczbę świń utrzymywanych w okresie referencyjnym w siedzibie stada, której dotyczy decyzja zakazująca utrzymywania świń, w podziale na prosięta o masie do 20 kg i inne świnie oraz kwoty pomocy za sztukę, które wynoszą:190 zł – w przypadku prosiąt o masie do 20 kg i 300 zł – w przypadku innych świń.

Maksymalna liczba świń, która w ramach mechanizmu może zostać objęta pomocą wynosi: w przypadku prosiąt o masie do 20 kg – 10 000 sztuk, w przypadku innych świń – 171 654 szt.

Źródło: ARiMR

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.