fbpx

Wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa wznawia wypłacanie wsparcia finansowego dla gospodarstw niskotowarowych.

Tegoroczna rata wynosi 4788 zł na gospodarstwo, którego wniosek o takie dofinansowanie został pozytywnie rozpatrzony przez ARiMR. Kurs Euro, po którym roczna rata tego wsparcia, wynosząca 1250 euro, będzie przeliczana na złotego, Komisja Europejska ustaliła na 3,831 zł.

Całkowite wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych w wysokości 5000 euro ARiMR ma wypłacić w pięciu rocznych ratach. W 2006 r. pierwszą ratę otrzymało ponad 104 tys. gospodarstw niskotowarowych, którym ARiMR wypłaciła łącznie ponad 517 mln zł.

W tym roku liczba beneficjentów, którzy otrzymają unijne wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych będzie o ponad 50 tys. większa. W listopadzie 2006 r. w ramach drugiego naboru ARiMR przyjęła przeszło 53 tys. wniosków od rolników ubiegających się o wsparcie dla gospodarstw niskotowarowych. W ramach pierwszego i drugiego naboru Agencja przyjęła łącznie ponad 160 tys. takich wniosków. Na wsparcie finansowe dla gospodarstw niskotowarowych ARiMR przeznaczy w 2007 r. ok. 1,2 mld zł. Pierwsze wypłaty po wydaniu brakujących decyzji i zakończeniu procedur księgowych powinny znaleźć się na rachunkach bankowych rolników w II połowie marca.

Środki na wspieranie gospodarstw niskotowarowych przyznawane są osobom fizycznym, które przez co najmniej trzy lata przed dniem złożenia wniosku prowadziły działalność rolniczą, a w dniu złożenia wniosku wielkość ekonomiczna gospodarstwa wynosiła od 2 do 4 ESU (European Size Unit – europejska jednostak wielkości). Gospodarstwo może stanowić własność rolnika lub jego małżonka lub ich współwłasność.

Źródło: Radosław Iwański
p.o. rzecznik prasowy ARiMR
opracowanie MS
foto: W. Petera

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.