Wrzosy, mrozy, a może sztuczne?

Przed Wszystkimi Świętymi chryzantemy niezmiennie cieszą się wielkim zainteresowaniem, ale i takie kwiaty jak kapusta ozdobna czy zimozielone mrozy i wrzosy są chętnie kupowane. Do dekoracji grobów Polacy coraz chętniej oprócz kwiatów kupują gotowe kompozycje na sztucznych podkładach ze sztucznymi kwiatami.

Takie dekoracje już na pewno nie zostaną zniszczone przez mróz – podkreślają floryści. Mrozy i wrzosy, zdaniem specjalistów przetrzymają zimę, a na wiosnę wznowią wegetację, stąd chętnie używane są do obsadzania grobów. Mrozy kosztują od 1,00 do 2,00 zł za sztukę, wrzosy od 3,30 do 6,00 zł. Kwiaciarnie wyspecjalizowane w przygotowaniu dekoracji grobów proponują różnorodne co do kolorystyki i wielkości wieńce i wiązanki.

Ceny przed Wszystkimi Świętymi umiarkowane – producenci chętnie teraz sprzedają kwiaty, aby przed 1 listopada nie zostać z towarem. Ceny porównywalne z cenami sprzed roku. Chryzantemy cięte, pełnokwiatowe na Rynku Hurtowym w Broniszach są w cenie od 2 zł za sztukę. Za paczkę (5 szt.) odbiorca płaci 10 złotych. Za doniczkowe chryzantemy cena uzależniona jest od wielkości doniczki. Dostawcy oferują te kwiaty w cenie od 4,00 do 20,00 zł. Z roku na rok coraz więcej zwolenników mają chryzantemy drobnokwiatowe.

Bardzo dużo jest podkładów do przygotowania kompozycji: sztuczne od 9,00 do 35,00 zł, naturalne od 16,00 do 23,00. Szeroka jest gama dodatków dekoracyjnych. Kilogram liści mahoniu sprzedawany jest po 10,00 złotych. Pęczek jodły kosztuje 15 złotych. Floryści chętnie łączą żywe dodatki ze sztucznymi podkładami, które do złudzenia przypominają naturalną jodłę. Zastosowanie gąbki florystycznej wydłuża trwałość kwiatów żywych, poza gerberami w tegorocznych dekoracjach często stosowane są gożdziki, calle i anthurium. W Broniszach anturium sprzedawane jest w cenie od 1,00 do 7,00 złotych za sztukę.

Koszt udekorowania jednego grobu biorąc pod uwagę ceny detaliczne może wahać się od 30,00 do kilkuset złotych, wszystko zależy od możliwości finansowych klienta. Świeczki można kupić już za 85 groszy za sztukę. Okazałe znicze i lampiony kosztują do 25 złotych.

źródło: Rynek Hurtowy Bronisze
opr. MS, Wrp.pl