Wrześniowy spadek cen mleka

II kwartał br. i początek III kwartału charakteryzowały się stopniowym, chociaż niewielkim spadkiem cen skupu mleka w Polsce. We wrześniu br. sytuacja uległa odwróceniu, jak podają analitycy BGŻ.

Według danych GUS w tym czasie mleczarnie płaciły przeciętnie 115,19 zł za hektolitr surowca, czyli o ponad 2% więcej, niż w sierpniu br., chociaż nadal o około 5% mniej w relacji rocznej. Sytuacja we wrześniu 2011 r. była jednak wyjątkowa, gdyż cena mleka osiągnęła najwyższy poziom notowany w tym miesiącu, zaledwie o 8% niższy od rekordu z grudnia 2007 roku.

Podwyżkom sprzyjała lepsza koniunktura na światowym rynku mleka, co przełożyło się na wzrosty cen zbytu przetworów mleczarskich w kraju, z drugiej strony wpływ na to miały także czynniki sezonowe – czyli obniżka wolumenu produkcji/skupu mleka. Według analityków, ta tendencja utrzyma się w IV kwartale br. oraz I kwartale 2013 roku.

W największym stopniu surowiec podrożał w regionach specjalizujących się w produkcji mleka, gdzie ceny są na ogół wyższe, niż przeciętnie w Polsce – czyli w województwie podlaskim, mazowieckim i warmińsko-mazurskim – średnio o około 3% w relacji miesięcznej. Nieznaczny spadek – o około 1% względem sierpnia br. – odnotowano jedynie na Podkarpaciu, gdzie cena sięga obecnie zaledwie 104,44 zł/hl.
Źródło: Analizy BGŻ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności