fbpx

Wpływ Wspólnej Polityki Rolnej na glebę

Komisja Europejska 4 lutego opublikowała badanie dotyczące wpływu Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) na glebę.

Raport ten wraz z wynikami konsultacji społecznych na temat zasobów naturalnych, a także ustaleniami wcześniej opublikowanych badań pomocniczych dotyczących bioróżnorodności i wody, przyczyni się do wspólnej oceny wpływu WPR na różnorodność biologiczną, glebę i wodę. Jak podkreśla KE wyniki te pokazują skuteczność, wydajność, spójność, przydatność i wartość dodaną WPR dla UE w odniesieniu do jej wpływu na zasoby naturalne.

Samasz loteria - baner

Dzięki Wspólnej Polityce Rolnej istnieją wymogi dotyczące ograniczenia stosowania środków ochrony roślin poprzez wspieranie rolnictwa ekologicznego oraz zakaz ich stosowania na obszarach proekologicznych objętych płatnościami z tytułu zazieleniania. Ponadto zasada współzależności przyczyniła się do ograniczenia stosowania nawozów w strefach szczególnie wrażliwych na azotany. Są to jedne z ustaleń badania wspierającego ocenę wpływu WPR na zrównoważone gospodarowanie glebą, opublikowanego 4 lutego  przez Komisję Europejską.

Badanie to wykazało również, że WPR umożliwiła długoterminowe zmiany w praktykach rolników, promując wdrażanie praktyk korzystnych dla gleby, takich jak międzyplony, rośliny okrywowe i uprawy wiążące azot.

Natomiast jeśli chodzi o erozję gleby, badanie podkreśla, że ​​środki WPR przyczyniły się do jej ograniczenia. Jednakże postęp był ograniczony w latach 2010–2016, co sugeruje, że należy wzmocnić wysiłki na rzecz ograniczenia erozji gleby, w szczególności na obszarach, na których ryzyko erozji gleby jest wysokie. W badaniu stwierdzono również, że wkład WPR w łagodzenie zagrożeń dla gleby zależy od wyborów wdrożeniowych na szczeblu państw członkowskich lub regionalnym.

Samuel Skrzysz

SDF baner ciągnik
Baner Syngenta
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.