fbpx
Strona głównaCeny„Przez ostatnie 2 miesiące na skutek gwałtownego spadu cen żywca moje gospodarstwo...

„Przez ostatnie 2 miesiące na skutek gwałtownego spadu cen żywca moje gospodarstwo straciło 120 000 zł”

Pandemia koronawirusa dotknęła finansowo swym zasięgiem również rolników specjalizujących się w tuczu trzody. W związku z zawieszeniem eksportu mięsa jak i również z małym zapotrzebowaniem na ten produkt ze strony gastronomii, gwałtownie spadły ceny skupu trzody chlewnej.

Udało nam się porozmawiać z Panem Andrzejem, rolnikiem z województwa kujawsko-pomorskiego, który prowadzi tucz trzody w cyklu otwartym.

Na przestrzeni drugiej połowy kwietnia 2020 r. cena spadła w skupie o 2 zł na 1 kg żywca. W tym samym czasie ceny paszy gotowej, koncentratów, premiksów, śruty sojowej oraz zboża paszowego wzrosły o 10%. Rolnicy, którzy prowadzą tucz trzody w cyklu otwartym, płacili dodatkowo wysoką cenę za prosięta i warchlaki do dalszego tuczu – mówi Pan Andrzej.

Były też przypadki, że niektórzy hodowcy w czasie tak gwałtownego spadku nie kupowali prosiąt na zasiedlenie chlewni, gdyż poniesione straty nie pozwalały na zakup nowych prosiąt do dalszego chowukontynuuje rolnik.

Ceny skupu żywca były mniejsze o około 200 zł za sprzedaną 1 sztukę tucznika niż przed pandemią. Dodatkowo skup został ograniczony o około 30%, trzoda przerastała dopuszczaną do sprzedaży wagę. Ubojnie nie były zainteresowane zakupem, co pomniejszało dodatkowo cenę 1kg żywca. Powstawały listy kolejkowe na sprzedaż tuczników do ubojni – wyjaśnia producent.

Straty są duże i nie da się ich zrekompensować. Przez ostatnie 2 miesiące na skutek gwałtownego spadu cen żywca moje gospodarstwo straciło 120 000 zł – podsumowuje Pan Andrzej.

Od minionego poniedziałku (18.05.2020) zakłady skupujące żywiec wieprzowy zniosły ograniczenia w skupie trzody. Należy mieć tylko nadzieję, że ceny skupu żywca wieprzowego osiągną te sprzed pandemii, na co liczą rolnicy.

WRP

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.