fbpx

Wozy paszowe i maszyny do ścielenia firmy KUHN

11. października w miejscowości Łubianka (pow. toruński) w gospodarstwie pana Wojciecha Machnickiego, specjalizującego się w produkcji mleka, odbył się praktyczny pokaz wozu paszowego oraz maszyny do ścielenia marki Kuhn, zorganizowany przez dilera tej marki – firmę Amrol Lipnica.

Część praktyczna

W akcji obserwowaliśmy wóz paszowy KUHN Profile 14,2 DS – dwuślimakowy, ciągany o pojemności 14 m3 z dwoma ślimakami i pionowym systemem mieszania. Pokaz rozpoczęto od przygotowania TMR-u. Wszystkie składniki TMR-u były ważone w trakcie załadunku na wadze, w którą jest wyposażony wóz paszowy. Do wozu, zgodnie z wcześniej przygotowaną dawką pokarmową, załadowano słomę, którą pocięto, a następnie sianokiszonkę z traw i lucerny. Na końcu dodano pozostałe komponenty i wymieszano, a potem przygotowany TMR rozdano dla krów na stół paszowy.

W tej części pokazu, profesor Adam Cieślak z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu zwrócił uwagę na proces mieszania TMR-u, a zwłaszcza na kolejność dodawania komponentów do wozu paszowego oraz jakość przyrządzonego TMR-u. Podkreślił, że jednym z najważniejszych jego parametrów jest struktura fizyczna, która decyduje o dobrym pobraniu przez krowy i wysokiej produktywności mleka oraz zdrowotności zwierząt. Do oznaczenia struktury TMR-u wykorzystano sita pensylwańskie. Pobrano próby paszy ze stołu paszowego, wykonano analizę i stwierdzono, że udział poszczególnych frakcji na sitach jest prawidłowy.

Kolejnym parametrem decydującym o jakości TMR-u jest zawartość w nim suchej masy, która powinna wynosić od 40 do 50% – zaznaczył profesor. Odpowiednia sucha masa zwiększa pobranie paszy przez zwierzęta i zapobiega jej sortowaniu na stole paszowym. Do oznaczenia suchej masy wykorzystano kuchenkę mikrofalową.

W dalszej części pokazu zaprezentowano maszynę do ścielenia KUHN Primor 2060 M, o pojemności 2m3 (jedna bela), wykorzystywaną zarówno do ścielenia słomą, jak i skarmiania pasz włóknistych w belach.

Część teoretyczna

Profesor Cieślak wygłosił prelekcję na temat ,,Jak prawidłowo przygotować TMR przy użyciu wozu paszowego”. Wyczerpująco omówił zalety oraz wyjaśnił, jak powinien wyglądać właściwie przygotowany TMR do skarmiania. Przytoczył kwestie odpowiedniego przygotowania wozu paszowego, jak również kolejność mieszania komponentów i zwrócił uwagę na konsekwencje złego przygotowania TMR-u.

W drugim wykładzie pt. ,,Czym możemy zastąpić komponenty GMO”, prof. Cieślak omówił alternatywne rozwiązania w stosunku do skarmiania poekstrakcyjnej śruty sojowej, która jest powszechnie stosowana w żywieniu krów wysokomlecznych. Mankamentem jej jest wysoka cena oraz fakt, że śruta sojowa jest paszą GMO. Profesor przy obecnym poziomie cenowym zachęcał do szerszego wykorzystania białka z lucerny, którego 1 kilogram jest tańszy o 2.62 zł w stosunku do białka śruty sojowej. Dobrą alternatywą jest również mocznik, jako składnik TMR-u. Można go podać w dawce 100 -150 g na krowę dziennie. 100 g mocznika zastępuje 0,5 kg śruty sojowej i kosztuje tylko 32 grosze. To najważniejsze zamienniki soi. Innymi rozwiązaniem może być DGS kukurydziany lub nasiona łubinu wąskolistnego. Z kolei aktualnie cena kilograma białka w śrucie rzepakowej i młócie browarnianym jest wyższa niż w soi. Z tego względu należy rozważyć stosowanie tych pasz mając na uwadze, że 80% kosztów całkowitych to koszty żywienia.

W dalszej części spotkania swoją ofertę przedstawiła firma Amrol, która jest oficjalnym dealerem takich producentów maszyn jak: John Deere, Kuhn, Merlo, Wielton oraz innych. Amrol ściśle współpracuje z autoryzowanym dystrybutorem środków do produkcji rolnej firmą Ampol – Merol Sp. z o.o.

Następnie przedstawiciel marki Kuhn zaprezentował gamę wozów paszowych i maszyn do ścielenia firmy KUHN. Firma oferuje wozy jedno- lub dwuślimakowe o pojemnościach od 4 do 45 m3 z możliwością rozbudowy i zwiększenia pojemności. Na uwagę zasługuje szereg innowacyjnych rozwiązań między innym konstrukcja ślimaka mieszającego, sprawdzona przekładnia i układ napędowy, które zapewniają wyjątkową jakość mieszania niezależnie od poziomu napełnienia zbiornika. Wozy paszowe zostały zaprojektowane do najtrudniejszych warunków pracy, aby spełnić wszelkie oczekiwania użytkowników pod względem dostosowania do budynków, różnych typów ciągników oraz sposobu zadawania paszy.

Primor – to seria 3 maszyn do ścielenia i zadawania pasz objętościowych. Najmniejszy model o pojemności 2m3 występuje w wersji zawieszanej. Dwie kolejne maszyny o pojemności 3,5 m3 i 5,5 m3 występują w wersji ciąganej. Nowością jest ścielarka o pojemności 15 m3. Wszystkie modele przystosowane są do pracy z belami okrągłymi i prostopadłościennymi. Maszyny wyróżniają się innowacyjnymi rozwiązaniami i solidną konstrukcją. Ciekawostką dostępną w opcji jest system Cleanstraw, który minimalizuje zapylenie pomieszczeń w trakcie ścielenia.

Autor: Wojciech Suwara

McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.