Wołowina w cenie

Ceny żywca wołowego w skupie, od listopada 2014 r., rosną. Tendencja taka ma się jeszcze utrzymać – tak przynajmniej prognozują analitycy ARR.

Eksperci Agencji Rynku Rolnego opublikowali już swoje prognozy dotyczące cen rynkowych podstawowych produktów rolnych, w tym, m.in. cen skupu żywca wołowego na marzec i czerwiec 2015 roku.

Według powyższych prognoz, ceny żywca wołowego nieznacznie wzrosną w pierwszym półroczu 2015 r. Producenci bydła mogą więc zacierać ręce – już w listopadzie ub.r. ceny w skupie wzrosły do poziomu 5,65 zł/kg, a w kolejnym miesiącu podniosły się ponownie o 10 gr/kg. Teraz z kolei prognozowane są kolejne podwyżki. W marcu 2015 r. eksperci ARR prognozują ceny w przedziale 5,60-5,90 zł/kg, a w czerwcu br. w granicach 5,60-6,0 zł/kg. Może nie jest to gwałtowny wzrost, jednak w porównaniu do pozostały sektorów i innych produktów rolno-spożywczych, producenci bydła nie powinni narzekać.

Wkrótce powinno się okazać, czy wzrost cen był efektem wznowienia ubojów rytualnych oraz sezonowej podwyżki, która wkrótce może się skończyć.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA