fbpx
Strona głównaPozostałeKRIR"Wolny handel z Ukrainą doprowadzi do bankructwa i likwidacji europejskiego rolnictwa". Wywiad...

“Wolny handel z Ukrainą doprowadzi do bankructwa i likwidacji europejskiego rolnictwa”. Wywiad z Wiktorem Szmulewiczem

O wczorajszym proteście w Brukseli, kontroli tranzytu towarów z Ukrainy i zagrożeniach dla europejskiego rolnictwa rozmawiamy z Wiktorem Szmulewiczem, prezesem Krajowej Rady Izb Rolniczych.

Panie prezesie, protestowaliście wczoraj w Brukseli wraz z rolnikami z krajów przyfrontowych. Czy coś udało się Wam załatwić?  

Gdyby udało się coś załatwić w ciągu jednego spotkania to byłoby pięknie, ale w życiu to tak nie jest. Nasz protest to część walki o utrzymanie rolnictwa, szczególnie w krajach tzw. frontowych, ale nie tylko w nich – byliśmy tam po to, by wskazać, że potrzebne są rozwiązania i pomoc w polityce rolnej, bo dzisiejszy wolny handel z Ukrainą w przyszłości doprowadzi do bankructwa i w przyszłości likwidacji europejskiego rolnictwa.  

Na dziś oczekujemy zwiększenia pomocy finansowej dla rolników z krajów sąsiadujących z Ukrainą, ale nie z funduszy rolnych, lecz z rezerwy kryzysowej UE – to jest naprawdę ważne, bo wielu rolników, zwłaszcza towarowych, jest w poważnych kłopotach finansowych, z powodu inwestycji i wzrostu kosztów produkcji. 

Oczekujemy również szybkiego dostosowania Wspólnej Polityki Rolnej do obecnych warunków i rozpoczęcia dyskusji o tym, jak włączyć Ukrainę do UE bez negatywnych skutków dla naszego rolnictwa. Zdajemy sobie sprawę z tego, że Ukraina zawsze produkowała żywność i będzie to robić w przyszłości, ta żywność jest potrzebna nie tylko na świecie, ale również w niektórych krajach Europy, dlatego trzeba rozsądnych rozwiązań w tej sprawie. 

Masz protest to także apel do konsumentów, którzy powinni zdać sobie sprawę z tego, że dziś rolnictwo europejskie produkuje żywność najwyższej jakości, w zgodzie ze wszystkimi normami dobrostanowymi i jakościowymi, w poszanowaniu środowiska, a te normy nie są przestrzegane w innych częściach świata, skąd importowana jest żywność do Europy.  

Europa jest największym producentem i eksporterem żywności na świecie – jeżeli zabraknie europejskiej żywności, wystąpi ogromny problem z wyżywieniem ludności na świecie.  

Naszą petycję w tych sprawach wręczyliśmy najważniejszym osobom w UE, spotkaliśmy się też z komisarzem ds. rolnictwa J. Wojciechowskim. 

Co powiedział Wam komisarz Wojciechowski? 

 W sumie podziękował nam za to, że byliśmy tam, bo to jest wywieranie presji na innych komisarzy, całą Komisję Europejską – wiadomo przecież, że to nie komisarz ds. rolnictwa podejmuje samodzielnie decyzje, ale Komisja, Rada Europy i po drodze jeszcze Parlament UE.  

Z tego, co Pan powiedział, można wywnioskować, że komisarz Wojciechowski czuje się nieco osamotniony w swoich działaniach na rzecz rolnictwa?  

Nie wiem, czy jest osamotniony, czy nie, ale myślę, że nie wszyscy w Komisji Europejskiej zdają sobie sprawę z tego, jakie problemy dotykają obecnie europejskie rolnictwo, nie wszyscy “czują” ten temat. Większość chyba myśli, że to dobrze dla konsumentów, że żywność z Ukrainy jest tańsza, ale nie wiedzą, że ona tylko chwilowo będzie tańsza – wiemy dobrze, że w Europie ceny żywności dyktują koncerny światowe i one niczego darmo nie dadzą.  

Wraz z rolnikami 5 krajów przyfrontowych domagacie się ponownego wprowadzenia ceł i kontyngentów – ale ta sprawa jest w zasadzie przesądzona, przedłużenie wolnego handlu jest przegłosowane w Radzie UE.  

Byli tam rolnicy z 7 krajów, bo dołączyła Litwa i Łotwa – tam też są problemy, może trochę mniejsze, ale np. Litwa jest dużym producentem mleka i tam też są perturbacje.  

Ceł i kontyngentów zapewne nie da się wprowadzić, ale domagamy się dokładniejszych kontroli i pełnego tranzytu towarów rolnych – nie tylko zbóż, bo domagamy się poszerzenia tej listy o inne produkty, np. jaja i drób – z Ukrainy przez kraje frontowe.  

Czy komisarz Wojciechowski wspomniał coś o obiecanych nam silosach i wagonach do transportu zbóż?  

Nie, o tym nie mówił – mówił, że droga transportowa przez Polskę jest ograniczona, bo koszty są większe niż w przypadku np. portów w Rumunii, skąd bliżej jest do Afryki, Bliskiego Wschodu czy nawet Hiszpanii. Ale polskie porty też trzeba wykorzystywać. 

Układ stowarzyszeniowy pomiędzy UE a Ukrainą podpisany w 2014 r. przewidywał pewne ograniczenia handlowe – cła i kontyngenty – tylko do 2024 r. …  

Ta umowa otworzyła całą produkcję ukraińską na Europę. Obecne problemy spowodowała wojna, która ograniczyła transport z portów czarnomorskich i Białoruś na północ Europy – to spowodowało, że nasze możliwości transportowe, tranzytowe, są bliskie zeru.  

Jak Pan ocenia obecne działania Rządu RP w zakresie kontroli i tranzytu?  

Nie spełniają one w pełni naszych oczekiwań, nie możemy powiedzieć, że jest dobrze. Rząd polski powinien zwrócić się w tej sprawie o pomoc do innych krajów, do UE, bo my nie dajemy sobie z tym rady.  

5 KOMENTARZE

  1. Chcieli durnie UE to mają .. karma zawsze wraca. Szatan zaoferował łatwy pieniądz, ale na końcu zawsze wystąpi o spłatę wraz z odsetkami. Co więcej wielu sprzedało mu nie tylko gospodarstwo, ale i duszę

  2. Jakto jest tak to Unia Europejska zła , paskudna , wyjsć z uni bo to bandyci A tu raptownie pieniadze takie cudowne Przypomnijmy Unia już dała pienidze dla rolników i mistrowie 🤣🤣 PiSgnoju zgodnie przyznali zekryzys z rolnikami zarzegnany Tylko ze Polski rolnik dostał dopłaty od hektara a ukraiscy dostaja od tony Wiec kurwa kto tu jest poszkodowany ? Teraz krzyczą o dodatkowe pienidze czyli gówno prawda z zarzegnanym kryzysem I ile z tych pieniedzy trafi do rolników a ile do kasy wyborczej PiSgnoju? Rolnicy jak nie pokarzecie ze żyjecie i jestescie PiS Będzie was robił w chuja na każdym kroku Oni zarabiają miliiny na ukraiskim zbożu a wam mowia że wszytko pod kontrolą 🤣🤣🤣

  3. Opowiadal kierowca w barze ze wiezie zboze z Ukrainy do hamburga tam je wysypuje robi okrazenie i zdrugiej sttony juz mu sypia to samo zbose jako niemieckie,…zmiana kwitiw I jedzie fo polskiej wytworni pasz …..robi kółeczko a polski rolnik zdechnie…taki jest plan …abh oligarchowie byli syci a reszta glodna

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.