fbpx
Strona głównaPozostałeWolniejszy wzrost produkcji etanolu w Unii Europejskiej

Wolniejszy wzrost produkcji etanolu w Unii Europejskiej

Produkcja etanolu w Unii Europejskiej w dalszym ciągu zwiększa się, ale wzrost ten jest wolniejszy niż w poprzednich latach. W 2007 r. osiągnęła ona 1,77 mld litrów, czyli była o 11% większa niż rok wcześniej. N


W poprzednich dwu latach wzrost ten wyniósł 70%. Koszt surowców do produkcji etanolu zwiększył się tak, że wytwarzanie go stało się nieopłacalne i wzrósł import z Brazylii. W siedmiu spośród 13 krajów wytwarzających etanol jego produkcja zmniejszyła się. Natomiast we Francji nastąpił wzrost produkcji o 97%. Osiągnęła ona 578 mln litrów, dzięki czemu Francja stała się największym producentem etanolu w Unii Europejskiej. W Niemczech, które poprzednio zajmowały czołową pozycję pod tym względem, produkcja spadła o 9% i wyniosła 394 mln litrów. Największy spadek zanotowano w Szwecji – produkcja etanolu zmniejszyła się tam o połowę i wyniosła 70 mln litrów. W ubiegłym roku do grona producentów etanolu dołączyła Słowacja i Wielka Brytania. Ogółem zużycie etanolu w Unii Europejskiej wyniosła blisko 2,7 mld litrów.

(Agra Europe 2008, nr 2305, s. M/4)
W.M.
foto: WRP

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]