fbpx
Strona głównaPozostałeWolniejszy wzrost produkcji etanolu w Unii Europejskiej

Wolniejszy wzrost produkcji etanolu w Unii Europejskiej

Produkcja etanolu w Unii Europejskiej w dalszym ciągu zwiększa się, ale wzrost ten jest wolniejszy niż w poprzednich latach. W 2007 r. osiągnęła ona 1,77 mld litrów, czyli była o 11% większa niż rok wcześniej. N


W poprzednich dwu latach wzrost ten wyniósł 70%. Koszt surowców do produkcji etanolu zwiększył się tak, że wytwarzanie go stało się nieopłacalne i wzrósł import z Brazylii. W siedmiu spośród 13 krajów wytwarzających etanol jego produkcja zmniejszyła się. Natomiast we Francji nastąpił wzrost produkcji o 97%. Osiągnęła ona 578 mln litrów, dzięki czemu Francja stała się największym producentem etanolu w Unii Europejskiej. W Niemczech, które poprzednio zajmowały czołową pozycję pod tym względem, produkcja spadła o 9% i wyniosła 394 mln litrów. Największy spadek zanotowano w Szwecji – produkcja etanolu zmniejszyła się tam o połowę i wyniosła 70 mln litrów. W ubiegłym roku do grona producentów etanolu dołączyła Słowacja i Wielka Brytania. Ogółem zużycie etanolu w Unii Europejskiej wyniosła blisko 2,7 mld litrów.

(Agra Europe 2008, nr 2305, s. M/4)
W.M.
foto: WRP

N

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.