fbpx

Wojna na Ukrainie wywróci Zielony Ład do góry nogami. Opinia

Wobec konfliktu za naszą wschodnią granicą warto pochylić się nad Zielonym Ładem w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. Wg doniesień medialnych transformacja energetyczna w Europie w obecnej formie nie ma szans powodzenia. Prawdopodobnie fiaskiem zakończy się również forsowanie kolejnego elementu polityki klimatycznej UE – Zielonego Ładu – przynajmniej w obecnym kształcie.

Unia Europejska ma teraz inne problemy aniżeli emisja CO2 z rolnictwa. Nie będziemy się tutaj rozwodzić nad założeniami Zielonego Ładu; na ten temat powiedziano już wiele, jednak wg specjalistów jednym z jego “skutków ubocznych” byłoby zmniejszenie produkcji żywności. O ile? To obecnie ma mniejsze znaczenie wobec problemów, jakie mogą nas czekać w niedalekiej perspektywie.

Samasz loteria - baner

Zakładając czarny scenariusz, jedni z największych eksporterów zbóż na świecie, Rosja i Ukraina (wspólnie odpowiadają za 1/4 eksportu pszenicy i 1/5 kukurydzy), mogą w przyszłym sezonie niemal zupełnie wypaść z rynku z powodu w pierwszym przypadku sankcji, w drugim podnoszonych już problemów z zasiewami. Co więcej, już docierają do nas sygnały o tym, że firmy nasienne czy produkujące środki ochrony roślin mają problemy z dostarczeniem ich na Ukrainę, a więc kryzys w kontekście produkcji rolniczej w tym kraju – w mniejszym lub większym stopniu – może być nieunikniony. Unia Europejska nie może sobie wobec tego pozwolić na zmniejszenie produkcji żywności.

Pewne jest, że Zielony Ład będzie wymagał rewizji. Na poziomie zarówno unijnym i krajowym mamy teraz zupełnie inne priorytety.

Jeżeli chcesz pomóc uchodźcom w jakikolwiek sposób (do czego serdecznie zachęcamy), odwiedź stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/. Tu znajdziesz zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Dorzuć się, oddaj ubrania, pomóż jako wolontariusz.

Baner Agrosimex Alaska
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.