fbpx
Strona głównaCenyWojna na Ukrainie wywróci Zielony Ład do góry nogami. Opinia

Wojna na Ukrainie wywróci Zielony Ład do góry nogami. Opinia

Wobec konfliktu za naszą wschodnią granicą warto pochylić się nad Zielonym Ładem w kontekście bezpieczeństwa żywnościowego. Wg doniesień medialnych transformacja energetyczna w Europie w obecnej formie nie ma szans powodzenia. Prawdopodobnie fiaskiem zakończy się również forsowanie kolejnego elementu polityki klimatycznej UE – Zielonego Ładu – przynajmniej w obecnym kształcie.

Unia Europejska ma teraz inne problemy aniżeli emisja CO2 z rolnictwa. Nie będziemy się tutaj rozwodzić nad założeniami Zielonego Ładu; na ten temat powiedziano już wiele, jednak wg specjalistów jednym z jego “skutków ubocznych” byłoby zmniejszenie produkcji żywności. O ile? To obecnie ma mniejsze znaczenie wobec problemów, jakie mogą nas czekać w niedalekiej perspektywie.

Zakładając czarny scenariusz, jedni z największych eksporterów zbóż na świecie, Rosja i Ukraina (wspólnie odpowiadają za 1/4 eksportu pszenicy i 1/5 kukurydzy), mogą w przyszłym sezonie niemal zupełnie wypaść z rynku z powodu w pierwszym przypadku sankcji, w drugim podnoszonych już problemów z zasiewami. Co więcej, już docierają do nas sygnały o tym, że firmy nasienne czy produkujące środki ochrony roślin mają problemy z dostarczeniem ich na Ukrainę, a więc kryzys w kontekście produkcji rolniczej w tym kraju – w mniejszym lub większym stopniu – może być nieunikniony. Unia Europejska nie może sobie wobec tego pozwolić na zmniejszenie produkcji żywności.

Pewne jest, że Zielony Ład będzie wymagał rewizji. Na poziomie zarówno unijnym i krajowym mamy teraz zupełnie inne priorytety.

Jeżeli chcesz pomóc uchodźcom w jakikolwiek sposób (do czego serdecznie zachęcamy), odwiedź stronę https://pomagamukrainie.gov.pl/. Tu znajdziesz zbiórki, zrzutki i wiele innych działań, które zapewniają pomoc uchodźcom. Dorzuć się, oddaj ubrania, pomóż jako wolontariusz.

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.