fbpx
Strona głównaWiadomościWojna już nie szokuje rynków zbożowych

Wojna już nie szokuje rynków zbożowych

Kiedy Rosja dokonała inwazji na Ukrainę pod koniec lutego, ceny pszenicy, które już i tak były wysokie z powodu niedoborów w łańcuchach dostaw związanych z pandemią i trudnych warunków pogodowych, wzrosły z powodu przewidywanego odcięcia dostaw pszenicy na świecie. Oba kraje eksportują razem około 30% światowej pszenicy.

Rosnące ceny pszenicy sprawiły, że od ryżu po chleb, stała się droższa. Ale ceny teraz spadają.

7 marca cena pszenicy osiągnęła rekordowy poziom 12,94 USD za buszel. Cena od tego czasu spadła o 27% do 9,39 USD w dniu 28 czerwca.

– Pszenica spadła do poziomów niewidzianych od samego początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę – powiedział Jake Hanley, dyrektor zarządzający Teucrium, firmy zajmującej się inwestycjami rolnymi. – To samo w sobie jest znaczące – dodał.

Dlaczego spadek? Rynki reagują na Rosję i Turcję, mówiąc, że chcą przedyskutować bezpieczny przepływ ukraińskiego zboża przez Morze Czarne. Miliony ton pszenicy i innych zbóż utknęły w ukraińskich portach z powodu zablokowania lub okupacji ich przez siły rosyjskie.

Ale analitycy mają wątpliwości. Jest mało prawdopodobne, że zboża będą się przemieszczać w najbliższym czasie, powiedział Hanley, ponieważ porty zostały zniszczone, a szlaki morskie muszą zostać rozminowane.

Ceny kukurydzy i soi również zaczęły spadać, głównie ze względu na oczekiwania na sprzyjającą pogodę dla tych upraw. Amerykański Departament Rolnictwa opublikuje 30 czerwca raporty, w których oszacuje krajowe zapasy, a także liczbę akrów upraw kukurydzy i soi, co może wpłynąć na ceny.

Spadek popytu konsumpcyjnego może również złagodzić inflację. Owies jest w dużej mierze wykorzystywany jako pasza dla zwierząt gospodarskich. Niedawny spadek cen owsa sugeruje, że popyt na mięso jest mniejszy, powiedział Tom Brady, dyrektor wykonawczy JPMorgan Center for Commodities w UC Denver Business School. Podczas pandemii ceny mięsa wzrosły z powodu braku siły roboczej i wysokich kosztów transportu.

Inny znak, że inflacja żywności mogła osiągnąć szczyt? Światowe ceny żywności spadły z rekordowych poziomów ustanowionych w marcu, po części ze względu na zniesienie zakazów eksportu w Chinach.

 

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.