fbpx

Wojciech Mojzesowicz zostanie nowym ministrem rolnictwa

Dziś, Prezydent Lech Kaczyński wręczy nominacje na stanowisko ministra rolnictwa Wojciechowi Mojzesowiczowi z PiS. W ten sposób nie spełniło się żądanie Andrzeja Leppera o powołaniu no to stanowisko Krzysztofa Sikory. Nominacja Sikory była jednym z najważniejszych postulatów Samoobrony gwarantujących utrzymanie koalicji z PiS.

To dość zaskakująca decyzja Premiera, i wielki powrót posła Mojzesowicza. Na jesieni ubiegłym roku TVN ujawnił taśmy, na których zarejestrowano kompromitującą rozmowę Mojzesowicza z posłanką Renatą Beger. Wtedy to w niewybrednych słowach, ówczesny minister ds. Rolnictwa w Kancelarii premiera, rozmawia z Beger o jej rzekomej nominacji na sekretarza stanu w resorcie rolnictwa. Sprawa wyszła na jaw w kilka dni po ujawnieniu nagrania rozmów Renaty Beger z Adamem Lipińskim (prawej ręki premiera Kaczyńskiego), który w zamian za przejście posłanki do PiS proponuje objęcie stanowiska wiceministra rolnictwa. Wtedy trwała akcja ratowania koalicji rządowej. Po zawirowaniach koalicyjnych Andrzej Lepper został ministrem ronictwa. Te dwie sprawy sprawiły, że Mojzesowicz odszedł z PiS i przestał pokazywać się w mediach.

Wojciech Mojzesowicz został został po raz pierwszy wybrany do Sejmu z listy ZSL w 1989 roku. już jako członek PSL uzyskał mandat w kolejnej kadencji (1991-1993). Po kilkuletniej przerwie w 2001 wybrany po raz trzeci na posła, tym razem z ramienia Samoobrony. w Sejmie IV kadencji pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W trakcie kadencji odszedł w wielkiej niezgodzie z Samoobrony i przeszedł do założonego przez siebie koła Polski Blok Ludowy, które potem zostało wchłonięte przez PiS i z poparciem tej partii wszedł w 2005 do Sejmu V kadencji. Mandat uzyskał w okręgu bydgoskim. Po rezygnacji z funkcji przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa, mianowany został przez premiera Jarosława Kaczyńskiego na stanowisko sekretarza stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów odpowiedzialnego za kwestię polityki rolnej, pełnił tą funkcję do października 2006. Od 1 czerwca 2007 do 10 lipca 2007 był posłem niezrzeszony. Odszedł z klubu parlamentarnego PiS , nie mogąc zaakceptować obecności w rządzie Andrzeja Leppera Wrócił do klubu PiS 10 lipca 2007, gdy Andrzej Lepper został odsunięty z rządu.

Teraz premier po raz drugi posłużył się Mojzesowiczem, by poskromić Andrzeja Leppera, który wydaje się stał się kulą u nogi koalicji. Media donoszą, że utrzymanie umowy koalicyjnej byłoby możliwe, pod warunkiem, że na czele Samoobrony nie będzie Andrzeja Leppera. Premier Jarosław Kaczyński w dzisiejszych Sygnałach Dnia, dał wyraźnie do zrozumienia, że nie chce już rozmawiac z przewodniczacym Sammoobrony, ponieważ co raz więcej dowiaduje się o jego powiązaniach z seks aferą. Nominacja Mojzesowicza, doleje oliwy do ognia, wiadomo bowiem, że Lepper i Mojzesowicz stali się dla siebie wrogami, nie tylko w polityce. Czy nominacja Mojzesowicza na ministra rolnictwa sprawi, że Andrzej Lepper zejdzie z politycznej sceny, a jego partia pozostanie w koalicji. Czy też Andrzej Lepper, posłusznie przyjmie warunki PiSu i nie będzie już do końca kadencji sprawiał kłopotów premierowi. Czas pokaże…

Wojciech Mojzesowicz ma 54 lata i pochodzi z Bydgoszczy. Skończył technikum rolnicze. Jest praktykującym rolnikiem. Prowadzi z żoną Barbarą gospodarstwo rolne w Gogolinku pod Bydgoszczą.

M.Simiński
wrp.pl

Bayer - baner
Advertisement
McHale - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.

×Mandam - baner corner