fbpx

Wołowina traci rynki zbytu

Według danych MRiRW na przestrzeni pierwszych siedmiu miesięcy br. eksport mięsa wołowego zmniejszył się o 4% w skali roku i osiagnął poziom 157,2 tys. ton.

Jak wynika z danych MRiRW w okresie pierwszych siedmiu miesięcy br. wywóz nieprzetworzonego mięsa wołowego świeżego lub chłodzonego wyniósł 124,3 tys. t i był o 10% (13,3 tys. t) mniejszy niż w tym samym okresie przed rokiem.
Z kolei eksport nieprzetworzonego mięsa mrożonego w tym samym okresie wzrósł o 28% do poziomu 33 tys. ton.
Spowodowało to, że łącznie eksport mięsa wołowego zmniejszył się o 6,1 tys. t, co stanowi 4-procentowy spadek w relacji rocznej. Warto przy tym podkreślić, że w skali roku nastąpiły znaczne zmiany w kwestii odbiorców polskiej wołowiny. Turcja, która była jednym z głównych rynków zbytu, na przestrzeni roku zaprzestała importować mięso z krajów UE, na czym również ucierpieli polscy eksporterzy.
Ponadto w wyniku wprowadzenia zakazu uboju rytualnego na początku br. polscy producenci utracili dotychczasowe rynki zbytu, na które kierowane było mięso z takiego uboju.
Jednak przeciętne ceny były w relacji rocznej nieco wyższe. Spowodowało to, że łączny przychód z eksportu mięsa wołowego zwiększył się w skali roku o 1% do 528 mln EUR, w tym największy wzrost przychodów nastąpił w kategorii mięsa wołowego mrożonego.
Analitycy BGŻ wnioskują, że pomimo utraty ważnych rynków zbytu w okresie ostatnich kilku miesięcy, popyt na polską wołowinę na pozostałych rynkach utrzymał się na stosunkowo wysokim poziomie. Znalazło to odzwierciedlenie w stosunkowo niewielkim łącznym spadku wolumenu eksportu, i przy rosnących cenach wołowiny, w nieco większych przychodach.
(Analizy BGŻ)
McHale - baner - kwiecień 2024
Axial Syngenta baner
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.