fbpx
Strona głównaWiadomościIzby rolniczeWnioskują o zwolnienie z odprowadzania podatku rolnego

Wnioskują o zwolnienie z odprowadzania podatku rolnego

Lubuska Izba Rolnicza w związku z trudną sytuacją wywołaną epidemią korona wirusa oraz bardzo dużym prawdopodobieństwem wystąpienia trzeci rok z rzędu klęski suszy, zwróciła się do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, z prośbą o pilną pomoc gospodarstwom rolnym poprzez zwolnienie rolników z obowiązku odprowadzenia II raty podatku rolnego.

– Skoro możliwe jest umorzenie podatku rolnego na indywidualny wniosek rolnika, to w naszej ocenie trudna sytuacja ekonomiczna gospodarstw wywołana narastającą suszą oraz nowym nieszczęściem, jakim jest pandemia koronawirusa, jest dostateczną przesłanką ku temu, by rolnicy taką pomoc otrzymali odgórnie, z inicjatywy Państwa. Z naszych informacji wynika, iż wiele gmin chciałoby skierować taką formę pomocy ku swoim mieszkańcom, jednakże byłoby to złamaniem dyscypliny finansowej. Zwracamy się zatem do ministra rolnictwa o pilne uruchomienie procedur prawnych umożliwiających podjęcie samorządom gminnym zwolnienie rolników z podatku rolnego, tak, by ta forma pomocy odbyła się zgodnie z literą prawa. Mając świadomość, jak istotne dla budżetów gmin są środki pochodzące z podatku rolnego, brak ich wpływu z gospodarstw rolnych, należałoby zrefundować ze środków finansowych pochodzących z budżetu Państwa RP – uzasadnia Stanisław Myśliwiec, prezes Lubuskiej Izby Rolniczej.

W ocenie samorządu rolniczego sytuacja wielu lubuskich gospodarstw rolnych jest bardzo trudna i z pewnością lawinowa liczba indywidualnych wniosków o umorzenie podatku rolnego jest tylko kwestią czasu.

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi zapewnia o strumieniu pomocy skierowanej do rolników. My, zwracamy się o jego rozszerzenie, o możliwość wsparcia i udzielenie realnej pomocy, poprzez zwolnienie z daniny na rzecz państwa, jaką jest podatek rolny. Nie, na indywidualny wniosek rolnika, nie, po przedstawieniu okoliczności związanych z sytuacją podatnika, bo dziś, w trudnych okolicznościach znalazł się każdy rolnik – dodaje Myśliwiec.

Źródło: LIR

Opracowali: Krzesimir Drozd

ZOSTAW KOMENTARZ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Proszę podać swoje imię tutaj
Proszę wpisać swój komentarz!

Polityka Prywatności

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.