fbpx

Wnioskowanie o ekoschematy. Jak uniknąć błędów?

Przy składaniu wniosków o płatności bezpośrednie duży problem stanowią dla rolników ekoschematy. Ekspertka z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu radzi, o czym należy pamiętać.

Organizacje rolnicze zaapelowały do nowego Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Roberta Telusa o wydłużenie terminu składania wniosków o dopłaty bezpośrednie. W uzasadnieniu stwierdzili, że prawne akty wykonawcze związane z realizacją Krajowego Planu Strategicznego wchodzą w życie w czasie trwania procesu składania wniosków, a część z nich do dnia dzisiejszego nie jest przyjęta i wdrożona. Rolnicy, którzy wprowadzają ekoschemat muszą mieć czas na przygotowanie np. planu dobrostanu, co wymaga czasu i pomocy doradcy.

Baner Syngenta

Agata Siegel z Dolnośląskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu powiedziała nam, że w obecnej sytuacji pogodowej największym problemem staje się wstrzymywanie możliwości dokonania wniosku o płatność poprzez niezakończone zasiewy polowe (duża wilgotność pól). Problemem jest także decyzyjność dotycząca doboru ekoschematu w odniesieniu do specyfiki gospodarstwa.

Agata Siegel poinformowała, że Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu, wspólnie z ARiMR przeprowadził 170 szkoleń dotyczących warunkowości i ekoschematów dla 6 tys. rolników: „Udzieliliśmy 7000 porad, przekazaliśmy i dystrybuujemy broszury i ulotki dotyczące. ekoschematów. Artykuły i informacje dotyczące płatności na bieżąco są umieszczane na stronie internetowej, miesięczniku wydawanym przez Dolnośląski Ośrodek Doradztwa Rolniczego we Wrocławiu „Twój Doradca Rolniczy Rynek”. Doradcy są w bezpośrednim kontakcie ze swoimi klientami, pomagają w doborze odpowiedniego ekoschematu oraz omawiają szczegółowo zagadnienia ekoschematów. Materiały przekazane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przekazywane są w trakcie szkoleń, konferencji, targów. Wykorzystujemy wszystkie możliwe kanały. Doradcy udzielają bezpłatnych porad i informacji w zakresie wniosków o płatność 2023”.

Przy wnioskowaniu o ekoschematy Agata Siegel radzi pamiętać, że niektóre interwencje wykluczają się wzajemnie i nie ma możliwości łączenia ekoschematów, które realizują ten sam cel na danej działce rolnej. Niektóre ekoschematy można łączyć ze sobą oraz z płatnościami w ramach interwencji rolnictwo ekologiczne i rolno-środowiskowo-klimatyczne. Płatność za ekoschematy nie jest przyznawana automatycznie, jest to płatność dobrowolna, o którą trzeba dodatkowo zawnioskować – podkreśliła ekspertka.

W wypełnianiu wniosków eksperci z ośrodków doradztwa rolniczego pomagają bezpłatnie, zatem w razie wątpliwości dotyczących dokumentów warto umówić się na wizytę w miejscowej placówce ośrodka.

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.