Wnioski o szacowanie strat tylko przez Internet

W tym roku weszły w życie przepisy, według których zgłoszenie przez producentów rolnych wniosków o szacowanie strat w uprawach rolnych spowodowanych suszą i sporządzenie protokołu będzie się odbywać za pomocą aplikacji internetowej, bez udziału komisji.

W ocenie samorządu rolniczego wymaganie podpisu ePUAP od rolników (przy obowiązkowym podaniu np. maila potwierdzającego) jest bardzo dużym utrudnieniem dla nich  i spowoduje duże zamieszanie oraz dezinformację wśród poszkodowanych suszą. Dlatego izby  rolnicze wnioskują do Ministra Rolnictwa i Rozwoju  Wsi o możliwość korzystania z już istniejącego systemu jaki funkcjonuje np. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

– Producenci rolni posiadają swoje hasła i numer producenta, w e-wniosku są dostępne wszystkie potrzebne dane dotyczące upraw i położenia działek. Wiele obaw budzi także fakt, iż zgłoszenia można będzie dokonać tylko raz, a przecież w rzeczywistości terminy zbioru roślin uprawnych np. zbóż i kukurydzy są inne, dlatego też system powinien umożliwiać zgłoszenie wystąpienia suszy w różnych odstępach czasowych – mówi Andrzej Karbowy, prezes Zachodniopomorskiej Izby Rolniczej.

Zdaniem rolników na działanie nowego systemu szacowania strat za pomocą aplikacji zostaną wydane ogromne środki, a sprawdzony system ARiMR jest prosty i czytelny- wystarczyłoby dodać tylko zakładkę „zgłoszenie suszy”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności