fbpx
Strona głównaPozostałeWnioski o pomoc społeczną do 10 października

Wnioski o pomoc społeczną do 10 października

Do 10 października br. rodziny rolnicze, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. mogą składać wnioski o pomoc społeczną.

W dniu 30 września 2008 r. weszło w życie rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 26 września 2008 r. w sprawie szczegółowych warunków realizacji pomocy dla rodzin rolniczych, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. (Dz.U. 173, poz.1070).

Stosownie do przepisów tego rozporządzenia rodziny rolnicze, w których gospodarstwach powstały szkody spowodowane przez suszę lub huragan w 2008 r. mogą ubiegać się o pomoc społeczną, jeżeli:
1) co najmniej jedna osoba w tej rodzinie jest rolnikiem, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, który podlega temu ubezpieczeniu w pełnym zakresie,
2) szkody spowodowane przez suszę lub huragan zostały oszacowane przez komisję powołaną przez wojewodę na podstawie § 10 ust. 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 26 kwietnia 2007 r. w sprawie szczegółowego zakresu i kierunków działań Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa oraz sposobów ich realizacji (Dz. U. Nr 77, poz. 514, z późn. zm.),
3) szkody w uprawach rolnych spowodowane przez suszę wynoszą średnio powyżej 30% w gospodarstwie rolnym w rozumieniu przepisów o podatku rolnym. Pomocy z tytułu suszy będzie udzielana w wysokości 500 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni do 5 ha użytków rolnych albo w wysokości 1000 zł w przypadku rodziny rolniczej prowadzącej gospodarstwo rolne o powierzchni powyżej 5 ha użytków rolnych.

Natomiast dla rodzin rolniczych poszkodowanych przez huragan przewiduje się zasiłki w wysokości do 15 tys. zł. w zależności od wysokości poniesionych szkód.

Aby uzyskać powyższą pomoc rolnicy powinni złożyć do kierownika ośrodka pomocy społecznej gminy właściwej ze względu na miejsce zamieszkania, rolnika wniosek w nieprzekraczalnym terminie do 10 października 2008 r.

Biuro WIR, Poznań
foto: Henryk Jakubowski
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.