Włókno i sypki tłuszcz

Ofertę nowych produktów skierowaną do hodowców prosiąt i młodych loch, wypuściła na rynek firma Blattin. O krótką charakterystykę nowości poprosiliśmy Artura Turka, Doradcę Żywieniowego.

WRP: Z jakimi nowymi produktami firma Blattin wychodzi teraz na rynek do hodowców?
Artur Turek: Wprowadzamy nowe produkty stosowane przy żywieniu prosiąt i loszek hodowlanych Lignovit/Lignotop, nazwy zamienne. Jest to włókno, które bardzo ogranicza pobranie paszy, co jest bardzo potrzebne przy odchowie młodych loszek hodowlanych. Jest to produkt stosowany również w żywieniu okołoporodowym loch. produkt ten ma na celu zmniejszenie ryzyka gorączek poporodowych, zaparć poporodowych. produkt ten stosujemy również przy żywieniu prosiąt, zwłaszcza prosiąt odsadzonych, celem ograniczenia stosowania antybiotyków, podawania pasz leczniczych. Produkt, który stosujemy resorbuje te zbyt duże ilości wody ze struktury mieszanki pokarmowej.
Kolejnym interesującym produktem jest sypki tłuszcz, który w dobie dzisiejszej produkcji jest dość ciekawym produktem. wielu hodowców nie posiada mieszalników, które mogłyby właśnie wymieszać olej płynny. Nasz produkt, który nazywa się Pigfat jest łatwy w mieszaniu, jest to produkt granulowany, o wysokim składzie energetycznym.

WRP: Hodowca wówczas sam jest w stanie skomponować paszę, korzystając z tej formy sypkiego tłuszczu, bez inwestowania w nowe mieszalniki?
AT: Dokładnie, jest to sypka forma tłuszczu, bardzo wygodna i dosyć ważna w żywieniu, zwłaszcza prosiąt odsadzonych, gdzie istotna jest energia. Dawkowania jest bardzo niskie, w granicach 2% udziału w mieszance już gotowej paszy. Podobnie dla loch karmiących, podnosi energię dawki, przez co wpływamy na wyższą mleczność loch. To wszystko wpływa, oczywiście, na wyższe wagi odsadzeniowe prosiąt.

WRP: Te dwa produkty to nowości, a co jeszcze znajdą hodowcy w Państwa ofercie?
AT: Produkt specjalistyczny dla prosiąt to Ferkel PIK. Są to probiotyki, prowitamina A, witamina E oraz lecytyna, która pobudza i pomaga trawić tłuszcze prosiętom. jest to produkt, który podajemy w dniu porodu obligatoryjnie wszystkim prosiętom.

WRP: Jeżeli chodzi o Państwa ofertę pod kątem cenowym, jak firma plasuje się na rynku?
AT: Ceny naszych produktów porównywalne są z cenami innych firm konkurencyjnych. Mamy produkty podzielone na tzw. grupy Premium, grupy Standard i grupy Eko, czyli te najtańsze o słabszych składach aminokwasowych i witaminowych.

WRP: Czyli dostępność produktów, szerokość oferty zależy od profilu produkcji?
AT: Staramy się wychodzić do klienta i robić specjalne oferty dla klienta indywidualnego. Oczywiście jest to uzależnione od ilości dostaw, od zainteresowania klienta.

WRP: Czy oprócz produktów żywnościowych oferujecie również Państwo doradztwo?
AT: Firma Blattin znana jest z tego, że my jako doradcy żywieniowi wchodzimy między zwierzęta, między świnie, między krowy. Znani jesteśmy z tego, ze produkt de facto jest na końcu, a na początku jest pełne doradztwo. I to nie tylko z zakresu żywienia zwierząt.

WRP: Czyli oferujecie kompleksowe podejście do całego procesu, bo tak trzeba nazwać dobór najodpowiedniejszego produktu żywnościowego do konkretnego stada, do konkretnych warunków hodowli?
AT: Dokładnie, tak. Sprzedać produkt można raz, natomiast nam zależy na utrzymywaniu kontaktów przez dłuższy czas. Klienci wielokrotnie podkreślają to, że kupując towar nawet niejednokrotnie droższy, otrzymują wraz z nim pełne, profesjonalne doradztwo.

WRP: Czy Państwa zakres działalności obejmuje cały kraj? Ilu doradców skupiacie u siebie?
AT: W terenie mamy 15 doradców żywieniowych, to nie jest imponująca liczba, ale świadczy o naszej wysokiej specjalizacji. Nie tylko współpracujemy i sami siebie szkolimy. Szkolimy też rolników, hodowców na krajowych szkoleniach prowadzonych przez profesorów uczelni rolniczych z Krakowa, Wrocławia, Poznania. Nasi specjaliści z Niemiec, Anglii czy Stanów Zjednoczonych również przyjeżdżają na nasze szkolenia. A hodowcom i rolnikom oferujemy pełna gamę produktów i usług. Wykonujemy analizę pasz objętościowych, analizę pasz treściwych, mamy najnowsze w Polsce laboratorium, które oferuje analizę składu pasz poprzez wiązkę podczerwieni. Analiza powstaje w ciągu zaledwie kilku minut. Na tej podstawie sporządzamy rolnikom dokładne receptury, bo analizie podlega to, co hodowca ma swoim gospodarstwie.