Włochy i USA zepchnęły Polskę na III miejsce

Pod względem eksportu jabłek na świecie, Polska plasuje się na trzecim miejscu. I na razie może nam być trudno poprawić tę pozycję – niestety, do pozostałych dwóch liderów nam daleko.

Według francuskiej agencji FranceAgriMer, w minionym sezonie numerem jeden pod względem światowego eksportu jabłek świeżych (w tym na cydr) były Włochy. W tym czasie kraj ten w porównaniu do poprzedniego sezonu zwiększył eksport tych owoców o 28% – do 1,11 mln ton. Z kolei na drugim miejscu uplasowały się Stany Zjednoczone, których sprzedaż zagraniczna zwiększyła się aż o 23% do 1,041 mln ton.

Polska w tym rankingu znalazła się na trzecim miejscu, ze sporym, 20% spadkiem eksportu świeżych jabłek. Wywóz ukształtował się na poziomie 889,9 tys. ton. Jak zauważa FAMMU/FAPA, tak istotna redukcja polskiego eksportu była spowodowana skutkami rosyjskiego embargo. Wcześniej to właśnie Rosja była głównym odbiorcą naszych jabłek.

W ubiegłym sezonie również Chiny, Chile i Francja odnotowały znaczące spadki wywozu – kolejno o 17% (do 763,8 tys. ton), 18% (do 677 tys. ton) i o 15% (do 606,2 tys. ton).

W zakończonym już sezonie 2014/15 Włochy i USA zdecydowanie zdeklasowały zeszłorocznych liderów tego rankingu – Polskę i Chiny.

Renata Struzik, źródło: FAMMU/FAPA