fbpx

Własna baza paliw

Magazynowanie oleju napędowego to istotna kwestia dla osób prowadzących gospodarstwa rolne, stały i szybki dostęp do paliwa jest podstawą ich funkcjonowania. Zaopatrywanie się w nie na stacji benzynowej często wiąże się ze stratą pieniędzy i czasu. Lepszym rozwiązaniem jest posiadanie na własnym podwórku zbiornika wraz z dystrybutorem, dzięki któremu szybko i sprawnie uzupełnimy nasz bak. Istnieje szereg rozwiązań do magazynowania i dystrybucji oleju napędowego.

Najpopularniejsze są zbiorniki wykonane z tworzyw sztucznych, a ich objętość waha się od 1000 do 10000 litrów. Na rynku występują zbiorniku jedno- i dwupłaszczowe, te pierwsze nie spełniają jednak kryteriów dotyczących magazynowania paliw płynnych, ponieważ w przypadku rozszczelnienia zbiornika paliwo wycieka do gruntu. Istotne jest właściwe dobranie pojemności zbiornika oraz wersji wyposażenia, tak by był on efektywny i generował oszczędności.

Firma SWIMER z Torunia, wychodząc naprzeciw potrzebom producentów rolnych, oferuje zbiorniki dwupłaszczowe z kompletnym układem dystrybucyjnym o pojemności od 1000 do 10000 litrów. Zbiorniki te wytwarzane są z polietylenu zgodnie z normą PN-EN 13341 i spełniają Rozporządzenie MSWiA z dnia 7 czerwca 2010 r. o przechowywaniu paliw płynnych na własne potrzeby, gdyż przetrzymywanie paliwa, jak to się niegdyś robiło, w beczkach czy pojemnikach jest obecnie nielegalne.

Zbiorniki firmy SWIMER są łatwe w użytkowaniu i nie wymagają zabiegów konserwacyjnych, gdyż są odporne na warunki atmosferyczne, w tym promienie UV. Posiadają szeroki właz rewizyjny (600 mm), przez co łatwo można przeprowadzić inspekcje zbiornika bez konieczności zdejmowania górnej części płaszcza. Dodatkowym atutem jest obszerna szafa dystrybucyjna zamykana na dwa zamki, która umożliwia umieszczenie nawet długiego węża wydawczego czy innych akcesoriów.

Przy zakupie zbiornika do magazynowania paliwa, szczególną uwagę należy zwrócić na pompy do oleju napędowego. W ofercie firmy SWIMER znajdują się pompy łopatkowe i zanurzeniowe (wirnikowe), dostępne są w różnych wydajnościach i są zasilane prądem o napięciu 230 V.
Tankując paliwo ważne jest również, aby wiedzieć ile litrów paliwa znalazło się w zatankowanym pojeździe, dlatego też warto zastanowić się nad wyborem odpowiedniego przepływomierza. Dokonując zakupu mamy do wyboru przepływomierze mechaniczne (analogowe), elektroniczne oraz najdokładniejszy na rynku przepływomierz tłokowy, który jest nieczuły na zakłócenia magnetyczne i elektromagnetyczne. Jest on dostępny z reguły wraz z rozbudowanymi zestawami zarządzania dystrybucja paliw, jednak firma SWIMER jako jedyna oferuje taki przepływomierz z wyświetlaczem cyfrowym co jest znacznie tańszym rozwiązaniem. W skład układu dystrybucyjnego oprócz przepływomierza i pompy wchodzi jeszcze pistolet i wąż dystrybucyjny. Oferowane pistolety mogą być automatyczne lub manualne, zaletą automatycznych jest to, że same odbijają w sytuacji, gdy zbiornik jest pełen. Podczas wyboru węża należy wiedzieć, że dłuższą żywotnością cechują się węże wzmacniane stalową spiralą, ponadto nie łamią się i nie zaciskają podczas użytkowania. Układ dystrybucyjny może być również wyposażony w filtr paliwa lub separator wody. W zależności od rodzaju filtra/separatora wody zmienia się dokładność jego filtracji (od 5 do 30 mic).

Odnosząc się jeszcze do ochrony środowiska istotne jest również, aby posiadając zbiornik do oleju napędowego czy benzyny, zaopatrzyć się w sorbenty, które pochłaniają ewentualne wycieki i zapobiegają ich wniknięciu do gruntu. Po zakupie odpowiednio skonfigurowanego zbiornika możemy odczuć wiele korzyści związanych z tankowaniem na własnej stacji paliw. A są nimi niewątpliwie:

  • Stały zapas oleju napędowego i niezależność od stacji paliw
  • Eliminacja czasu i kosztów związanych z dojazdem do stacji paliw
  • Hurtowy zakup paliwa u sprawdzonego dostawcy daje nam pewność, że olej napędowy będzie najwyższej jakości, oraz daje nam możliwość negocjacji ceny
  • Ograniczenie kosztów operacyjnych, mniej faktur za paliwo
  • Doskonała ochrona przed przeciekiem i wydostawaniem się zapachu oleju na zewnątrz dzięki zastosowaniu podwójnej ścianki (zbiornik w zbiorniku)
  • Łatwość utrzymania czystości i porządku w miejscu tankowania pojazdu
  • Łatwość transportu pustego zbiornika przy pomocy np. wózka widłowego lub dźwigu
  • Trwałość – nie koroduje, nie gnije i nie blaknie
  • Bogate wyposażenie zbiornika zapewnia bezpieczeństwo i funkcjonalność w czasie tankowania maszyn i pojazdów

Własna mini-stacja paliw jest ciekawą alternatywą dla tankowania na zwykłej stacji paliw, takie rozwiązanie jest bardziej ekonomiczne i efektywne, dodatkowo w przypadku dużej floty pojazdów możliwość kontroli wydawanego paliwa poszczególnym kierowcom jest dużo wyższa niż w przypadku konwencjonalnego tankowania, a to przekłada się wymiernie na ograniczenie kosztów. Z szeroką ofertą mini-stacji paliw firmy SWIMER można zapoznać się na stronie www.wlasnabazapaliw.pl lub po kontakcie telefonicznym pod nr 56 681 47 22.

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.