Wkrótce ruszą

Płatności są już naliczane niedługo ruszy wypłata. Agencja Restrukturyzacji zapewnia, że producenci buraków cukrowych nie będą musieli długo czekać na należne im dotacje. Powoli dobiega końca także kampania wypłacania dopłat bezpośrednich.

Tak zwane płatności cukrowe przysługują rolnikom, którzy mają zawarte umowy z cukrowniami na dostawy buraków w ramach przyznanych im kwot produkcyjnych. Mają one zrekompensować spadek cen skupu tego surowca w wyniku unijnej reformy rynku cukru.

Do każdej sprzedanej tony buraków przysługuje dotacja w wysokości około 37 złotych. Do tej pory pieniądze nie trafiły do żadnego z producentów. Wszystko przez to, że trzeba było zmienić przepisy dotyczące naliczania płatności.

Renata Mantur, ARiMR: 61,5 tysiąca rolników, którzy oczekują na realizację płatności cukrowej będzie już od końca kwietnia mogła już otrzymać pieniądze na swoje rachunki bankowe.

Oznacza to, że rolnicy dostaną także płatności obszarowe, których Agencja Restrukturyzacji nie mogła wypłacić bez naliczenia dotacji cukrowych.

Do tej pory dopłaty do gruntów rolnych otrzymało ponad milion dwieście tysięcy rolników. W sumie trafiło do nich ponad 5 i pół miliarda złotych. Najdłużej na wypłatę pieniędzy będą musieli czekać ci rolnicy, których sprawy wymagają wyjaśnienia.

Renata Mantur, ARiMR: wszystkie wnioski, w których stwierdzono błędy niestety muszą podlegać wyjaśnieniu i wtedy realizacja płatności jest późniejsza.

Zgodnie z prawem na wypłatę dopłat bezpośrednich Agencja Restrukturyzacji ma czas do końca czerwca.

Dorota Florczyk/Agrobiznes TVP 1
foto: Wrp.pl

N