fbpx
Strona głównaWiadomościWizyta ministra rolnictwa w Krakowie

Wizyta ministra rolnictwa w Krakowie

W poniedziałek 20 lutego w Małopolskim Urzędzie Wojewódzkim w Krakowie odbyła się z udziałem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela kolejna konferencja z cyklu “Wzmacniamy polskie rolnictwo”. 

W debacie, której gospodarzem oprócz szefa resortu rolnictwa był wojewoda małopolski Józef Pilch uczestniczyli parlamentarzyści, samorządowcy, pracownicy instytucji działających na rzecz wsi i jej mieszkańców oraz licznie przybyli rolnicy z terenu całego województwa małopolskiego.

W trakcie swojego wystąpienia minister Jurgiel przedstawił program działań Ministerstwa Rolnictwa i rozwoju Wsi na lata 2015 – 2020 priorytety resortu na rok 2017, priorytety resortu na rok 2017 oraz podsumował dotychczasowe działania rządu w zakresie rolnictwa . Zapowiedział też opracowanie regionalnych programów dla każdego województwa, dostosowanych do ich specyfiki i pozwalającego na jak najbardziej efektywną dostępność do funduszy unijnych.

– W Małopolsce obserwuje się stopniowe zmniejszanie się powierzchni gruntów rolnych oraz wzrost liczby obszarów zabudowanych i zurbanizowanych .Potrzebne jest wypracowanie systemu wsparcia dla takich właśnie województw, o rozdrobnionej strukturze agrarnej i zagwarantowanie im możliwości zrównoważonego rozwoju, wyrównywania poziomu życia, niwelacji dysparytetu dochodów rodzin rolniczych w stosunku do innych grup społecznych – mówił minister Krzysztof Jurgiel.

Szef resortu rolnictwa odpowiada również na pytania rolników dotyczące aktualnej sytuacji na rynkach rolnych konkretnych działań dotyczących gospodarki rolnej w tym regionie Polski.
Ponadto w trakcie konferencji prasowej poinformował dziennikarzy , że w najbliższym czasie pod obrady rządu trafi opracowany przez MR i RW projekt ustawy o spółdzielniach rolników., który ma na celu poprzez zmniejszenie obciążeń podatkowych zachęcić rolników do zakładania spółdzielni rolniczych oraz zwiększyć konkurencyjności tych podmiotów na rynku rolnym. Nowelizacja ustawy jak zaznaczył minister jest wzorowana na prawie francuskim.

Źródło: MR i RW

NAJNOWSZE WIADOMOŚCI

Wydawnictwo PLANTPRESS poleca

INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.