fbpx
Strona głównaWiadomościWirus ptasiej grypy na kaczych fermach w łódzkim

Wirus ptasiej grypy na kaczych fermach w łódzkim

Na podstawie wyników badań otrzymanych z krajowego laboratorium referencyjnego ds. grypy ptaków, tj. Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach w dniach 21-23 lutego 2020 r., na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej wyznaczono 20, 21, 22, 23 i 24 w 2020 r. ognisko wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) podtypu H5N8 u drobiu.

Pierwsze przypadki ptasiej grypy wykryto w województwie łódzkim. Pierwszy zlokalizowano w gospodarstwie utrzymującym 18 799 kaczek reprodukcyjnych w wieku od 1 do 130 tygodni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Kociołki, w gminie Błaszki, w powiecie sieradzkim. Drugie ognisko zostało wyznaczone w gospodarstwie utrzymującym 12 700 kaczek rzeźnych w wieku 6 dni i 4 tygodni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Regny, w gminie Koluszki, w powiecie łódzkim wschodnim. Trzecie w gospodarstwie, w którym utrzymywano 56 503 kaczek rzeźnych w wieku 7 i 8 dni oraz 5 tygodni. Gospodarstwo położone jest w miejscowości Skaratki, w gminie Domaniewice.

Służby weterynaryjne wdrożyły wszystkie procedury zwalczania choroby przewidziane w przypadku wystąpienia wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu, zgodnie z rozporządzeniem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 18 grudnia 2007 r. w sprawie zwalczania grypy ptaków. Oznacza to, że wszystkie ptaki zlokalizowane na zakażonych fermach zostały zutylizowane. Hodowcy w łódzkim obawiają się, że wirus ptasiej grypy wkrótce dotrze do kolejnych ferm zlokalizowanych w pobliżu kurników, w których stwierdzono ogniska wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) .

Dlatego, aby temu zapobiec tak ważne jest zachowanie szczególnej ostrożności i przestrzegania zasad bioasekuracji przy obsłudze drobiu, minimalizujących ryzyko przeniesienia wirusa grypy ptaków do gospodarstwa.

Źródło: GIW

Opracował: Krzesimir Drozd

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA
ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.
[newsletter_signup_form id=4]