WIR apeluje

W nocy z 11 na 12 lipca przez Wielkopolskę przeszła fala nawałnic, którym nierzadko towarzyszyły opady gradu. Największe szkody powstały w powiecie wrzesińskim, ale chmury gradowe nie ominęły także innych obszarów województwa wojewódzkiego.

Grad o tej porze roku pozostawia po sobie spustoszenie w uprawach rolnych. Rośliny nie są już w stanie zregenerować uszkodzeń a straty osypanego ziarna nie są do odzyskania. Właściciele uszkodzonych plantacji znaleźli się w bardzo trudnym położeniu – informuje Piotr Walkowski, prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej.

Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej wystosował apel do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o jak najszybsze uruchomienie nadzwyczajnych form pomocy dla poszkodowanych rolników. Poniżej publikujemy  jego treść:

“Sz.P.
Krzysztof Jurgiel
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Odnotowane w ostatnich dniach w Wielkopolsce gradobicia, najintensywniejsze w powiatach wrzesińskim, gnieźnieńskim i śremskim, spowodowały bardzo poważne straty w uprawach roślin. Najbardziej ucierpiały plantacje rzepaku, które zostały przez żywioł w całości wymłócone. Poważne są uszkodzenia zbóż, buraków cukrowych, kukurydzy, warzyw i sadów. Jest to kolejna klęska, która po ujemnych skutkach przezimowania, przymrozkach wiosennych i suszy dotknęła wielkopolskich rolników.

W tej sytuacji Zarząd Wielkopolskiej Izby Rolniczej apeluje o bezzwłoczne wypracowanie przez rząd RP instrumentów pomocowych, które choć częściowo zrekompensują poszkodowanym doznane straty. Wysokość tej pomocy winna być uzależniona od poziomu szkód, jaki zostanie oszacowany przez gminne zespoły komisji powołane przez wojewodów. Oczekujemy, że obecny rząd nie będzie, jak poprzednicy, wyczekiwał z podjęciem decyzji i o możliwościach uzyskania pomocy poinformuje w momencie rozpoczynania prac komisji.

Z poważaniem
Prezes Wielkopolskiej Izby Rolniczej
(-) Piotr Walkowski

Źródło: WIR

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności