Wiosna przychodzi 10 dni wcześniej

Ocieplenie klimatu sprawia, że wiosna przychodzi wcześniej, ale pszczoły i kwitnące rośliny dotrzymują tempa – wynika z badań opisanych w magazynie Proceedings of the National Academy of Sciences”j, jak podaje portal PAP-Nauka w Polsce.”

Analiza danych dotyczących pszczół z ostatnich 130 lat wykazała, że wiosna przychodzi obecnie 10 dni wcześniej, niż miało to miejsce w 1880 roku, ale owady i kwitnące rośliny nie zostają w tyle i też pojawiają się we właściwym czasie. Proces ten nabrał przyspieszenia od lat 70. ubiegłego wieku, kiedy zmiana średnich rocznych temperatur była najwyraźniejsza – twierdzi prof. entomologii Bryan Danforth, współautor badania z amerykańskiego Uniwersytetu Cornell.

Choć przyczyny wiosennego pośpiechu pszczół nie są do końca poznane, owady mogą być po prostu pobudzone do aktywności, kiedy temperatury rosną powyżej pewnego poziomu przez wiele dni. Jednak jeśli zmiany klimatu będą postępowały tak szybko, jak jest to przewidywane, nie wiadomo, czy pszczoły dotrzymają im kroku” – podkreślił Danforth.

Badanie sfinansowały National Science Foundation (NSF) i Amerykańskie Muzeum Historii Naturalnej – podaje serwis EurekAlert.
Źródło: www.naukawpolsce.pap.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności