Wiosenny ruch w kwiatach i nowalijkach

0
505

Jak zwykle ostatni tydzień przed Świętami Wielkanocnymi sprzyja zwiększonym zakupom zarówno w sektorach owoców i warzyw, jak i kwiatów. Dużym zainteresowaniem kupców na Rynku Hurtowym w Broniszach cieszą się wiosenne kwiaty doniczkowe i cięte oraz kompozycje wielkanocne. Sklepy warzywne sięgają po nowalijki, których jest coraz więcej już z produkcji polskiej.

Ruch w kwiatach
Żonkile i hiacynty w doniczkach sprzedawane są na paletach, w których jest od 6 do 12 sztuk. Koszt hiacynta waha się od 2 do 2,50 zł za doniczkę, żonkile w doniczce są tańsze.
W ofercie jest kilkanaście odmian tulipanów ciętych pochodzących z produkcji krajowej. Ceny za sztukę od 60 groszy do 1,20 zł, w opakowaniach po 25 sztuk.
Jest także bukszpan (od 8 zł do 50 zł za pęczek) i skromne (ze względu na długo utrzymujący się śnieg) pęczki borówek, które używane są do dekoracji koszyków ze święconką i wielkanocnych stołów.
Floryści sprzedają także gotowe kompozycje wielkanocne, które chętnie kupowane są przez sklepy do dekoracji witryn. W kompozycjach dominują naturalne elementy, słoma, bukszpan, żywe doniczkowe kwiaty oraz jaja. Najczęściej używane do kompozycji są wydmuszki jaj gęsich oraz… strusie.
Poza gotowymi kompozycjami, które kosztują od 25 złotych do 150 zł można hurtowo (czyli w większych ilościach) kupić wszystkie materiały do tworzenia wielkanocnych dekoracji.

Nowalijkami wiosna się zaczyna
Przedświąteczny szczyt w zakupach powoduje wzrost cen zarówno warzyw pochodzących z produkcji krajowej, jak i z importu. Szczególnie dotyczy to nowalijek. Oferta krajowych nowalijek jest już pełna. Są zarówno sałaty, pomidory, ogórki i rzodkiewka. Oczywiście, o tej porze roku dużym zainteresowaniem cieszą się rzodkiewki, które pojawiły się w handlu później niż rok temu ze względu na długo trwającą zimę. Pochodzące z produkcji krajowej kosztują 2 zł/pęczek (25 pęczków w skrzynce), importowane są nieznacznie droższe. Pęczek natki kosztuje 1,30 zł (mendel – 15 pęczków), koperku także w mendlu 1,80 zł/szt.
Sałata masłowa pochodząca z polskiej produkcji sprzedawana jest po 3,50 zł za sztukę (opakowanie 12-16 szt). Importowana sałata kosztuje tyle samo.
W ciągu ostatnich 3 dni znacznie zdrożały ogórki. Teraz ogórki w opakowaniu 5 kg sprzedawane są po 6,50 za kilogram, pomidory sprzedawane są w opakowaniach po 6 kg i kosztują 12 zł/kg.
Importowane pomidory w zależności od kraju pochodzenia sprzedawane są w cenie od 6 do 8 zł za kilogram. Najdroższe z importowanych są hiszpańskie.

Warto podkreślić, że krajowa produkcja ogórków skutecznie ogranicza import, który z dnia na dzień maleje.
Wiosenny aspekt ofertowy podkreśla krajowa botwina, która sprzedawana jest w mendlach, a pęczek kosztuje ok. 3,75 zł. Jest także szpinak, w Broniszach dostawcy sprzedają kilogram po 9 zł.

Z warzyw z ubiegłorocznej produkcji droga jest cebula. Zdaniem analityków opłacało się przechować cebulę, bowiem w ofercie hurtowej kilogram kosztuje teraz 1,70 zł za klasę extra.
Ceny pozostałych warzyw są stabilne od kilku tygodni, a sprzedawców jest wielu. Marchew kosztuje ok. 1,00 zł/ kg (opakowanie 10 kg).
Krajowe ziemniaki sprzedawane są po 90 groszy za kilogram, minimalne opakowanie to worek 15-kilogramowy. Są także młode ziemniaki pochodzące z Europy Południowej (Hiszpania, Cypr i Grecja) i Afryki (Egipt, Maroko). W opakowaniach 25-kilogramowych cena hurtowa młodych ziemniaków to od 2,00 zł do 2,50 zł.

Więcej sprzedających niż kupców
Oferta krajowych jabłek jest bardzo duża, kilkanaście odmian jabłek w różnej klasie. Wielu sadowników ma trudności ze sprzedażą jabłek pozaklasowych, które są wprawdzie tańsze od tych w klasie I i extra, ale trudniej znaleźć na nie kupca. Cena jabłek w kl. I i extra waha się od 1,25 do 1,66 zł/ kg (opakowania po 15 kg). Najchętniej kupowane odmiany to Rubin, Champion, Gala, Boskop, Ligol i Golden Delicius.
Jabłka pozaklasowe sprzedawane są w cenie 70-80 groszy za kilogram (opakowania 15 kg).
Zdaniem Pana Sławomira Rudzkiego, sadownika z rejonu Góry Kalwarii, opłacalność jest przy cenie 80 groszy za kilogram, biorąc pod uwagę koszty przechowywania owoców.
Bardzo niska cena jest na owoce skupowane przez przemysł, bardzo często jest to 12 groszy za kilogram.

Białe najbardziej poszukiwane
Do każdej partii sprzedawanych jaj dostawcy dokładają jaja w białych skorupkach bardzo poszukiwane do malowania zarówno barwnikami naturalnymi, jak i sztucznymi. Dużo jaj w jasnych skorupach można dostać z ferm, na których utrzymywana jest rasa zielononóżka. Ceny jaj kurzych sprzedawane są w cenie od 40 groszy do 50 groszy za sztukę jest to od 2 do 5 groszy drożej w porównaniu z cenami hurtowymi sprzed roku. Nie zmieniły się ceny jaj przepiórczych, sprzedawane są w opakowaniach po 18 szt. Na Rynku Hurtowym w Broniszach jaja przepiórcze kosztują od 20 do 23 groszy za sztukę.

Małgorzata Skoczewska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności