fbpx

Wiosenne porządki

Po długiej i srogiej zimie z utęsknieniem czekamy na wiosnę. Wręcz chcielibyśmy coś zrobić, aby przyspieszyć jej nadejście. To odpowiedni czas, aby zrobić gruntowne porządki, dokonać drobnych napraw i przywitać najpiękniejszą porę roku oraz wielkanocnych gości w odnowionym, czystym domu.

Zarysowania i pęknięcia pojawiają się w ścianach i na sufitach. Aby się ich pozbyć, należy dokładnie oczyścić okolice takiego uszkodzenia, usuwając resztki farby i wierzchniej warstwy tynku – przy użyciu szpachelki. Jej ostrym końcem można również poszerzyć pęknięcia, by dokładnie wypełnić potem szczeliny zaprawą.
Odsłonięte podłoże można gruntować emulsją Atlas Uni-Grunt, używając pędzla. Przeniknie ona w głąb podłoża, wzmacniając je, a zarazem zmniejszając jego chłonność.
Do wypełniania szczeliny, gdy emulsja wyschnie (po ok. 2 godzinach), można użyć np. gipsowej masy szpachlowej o przedłużonym czasie wiązania Gipsar Max. Żeby wypełnienie było trwałe, wybraną masę nakłada się dwuetapowo. Najpierw dokładnie wypełnia się poszerzone pęknięcie, potem nakłada się warstwę, w której zatopiona zostanie siateczka zbrojąca o szerokości minimum 10 cm, zapobiegająca ponownemu pękaniu. Siateczkę tę wciska się szpachelką w świeży pas masy gipsowej, tak by pozostawała całkowicie niewidoczna.
Po wyschnięciu gipsu, można naprawianą powierzchnię wyrównać papierem ściernym, a po naprawie – przystąpić do pomalowania.

Baner Syngenta

Jeżeli decydujemy się na wymianę tapety, z nabyciem nowej nie będzie problemu. Oprócz tapet potrzebny nam będzie odpowiedni klej, ponieważ każdy rodzaj tapety wymaga innego kleju. Dla przykładu: do przyklejania tapet papierowych służy klej Atlas Alpan, do przyklejania tapet winylowych, tłoczonych i z raufazy Alpan Specjalny, natomiast Alpan Plus przykleja tapety strukturalne, tekstylne i z włókna szklanego.
Najpier należy przygotować podłoże, które powinno być mocne, równe, czyste, suche, gładkie i niezbyt chłonne. Wszystkie pęknięcia i ubytki, które zlokalizujemy na scianach, wyrównuje się przy użyciu szpachli gipsowej Gipsar Uni. Podłoże po oczyszczeniu i wyrównaniu należy zagruntować klejem Atlas Alpan, rozpuszczonym w wodzie w stosunku 1:80. Następnie nakładamy równomiernie klej na tapetę i pozostawiamy ją, aby zwilgotniała. Przyklejając tapetę, dociskamy ją do ściany za pomocą wałka gumowego lub szmatki, aby nie powstały pod nią pęcherze powietrza.

Stare i zniszczone fugi można wymienić. Przy pomocy specjalnych rylców usuwa się stare spoiny, a następnie oczyszcza szczeliny, najlepiej odkurzaczem.
Przed przystąpieniem do nakładania nowej fugi, szczeliny trzeba zwilżyć wodą. Warto użyć fugi Atlas Artis, o przedłużonej trwałości koloru, posiadającej również system ochrony antybakteryjnej. Następnie postępujemy tak samo, jak przy fugowaniu nowych płytek. Gdy chcemy jedynie odświeżyć wygląd fug, wystarczy zastosować renowator do fug Atlas Fugero. Jest to gotowy do użycia produkt, który nanosi się pędzelkiem na umyte i odtłuszczone spoiny. Efektem prac jest czysta i kolorowa fuga pomiędzy płytkami, uzyskana bez konieczności pracochłonnego usuwania starej fugi.

Ekspert radzi:

Podłoże odpowiednio przygotowane

Podłoże pod wszelkie prace renowacyjne winno być czyste, nośne, stabilne, równe i niechłonne. Przede wszystkim trzeba więc usunąć wszelkie zanieczyszczenia, zedrzeć łuszczące się farby, oderwać stare tapety, zwłaszcza gdy niezbyt dobrze trzymają się podłoża. W miarę potrzeby trzeba też usunąć stare, pylące i odspajające się tynki, zlikwidować wszelkie tłuste plamy, a miejsca po nich zmatowić papierem ściernym dla zagwarantowania przyczepności.
Na koniec podłoże trzeba dokładnie odkurzyć i zagruntować odpowiednim do właściwości podłoża preparatem. Na podłoża chłonne zalecane jest stosowanie Atlasa Uni-Gruntu (ściany, podłogi, sufity) lub Atlasa Uni-Gruntu Plus (podłogi). Natomiast na gładkie podłoża o niskiej chłonności lub problematycznej przyczepności świetnie nadaje się Atlas Grunto-Plast.

Sebastian Czernik, GRUPA ATLAS

McHale - baner
Danko baner marzec 2024
Webinarium konopie - baner
POZ 2024 - baner

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.