Wiosenne obserwacje wegetacji kukurydzy

Przedstawiamy obserwacje na temat tegorocznej wegetacji kukurydzy. Materiały zebrał (19 maja 2012 r.) i opracował Tadeusz Szymańczak, Rzecznik Prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych. Warto zapoznać się z tymi opracowaniami zapoznać.

Zdjęcie 1. Na zdjęciu 1 widać, że dość niebezpiecznym momentem jest, kiedy kukurydza szpilkuje lub dostaje pierwszy liść. Może nastąpić wtedy – zwłaszcza przy niskich temperaturach a szczególnie, kiedy są przymrozki – uszkodzenie mrozowe. Przy dłuższych i wyższych przymrozkach może to doprowadzić do wypadania roślin. W takich przypadkach musimy uważać na stosowanie środków ochrony roślin, gdyż możemy dodatkowo wywołać szok chemiczny, co widać na zdjęciu 4.

Zdjęcie 2. Przy kukurydzy, która ma 3-4 listki stres chłodów objawia się żółknięciem części środkowej. W takiej fazie roślina jest bardziej odporna na duże różnice temperatur.

Zdjęcie 3. Kukurydza prawidłowo nawożona szczególnie fosforem, oraz o właściwym ph 6, 5 – 7, 2 jest bardziej odporna na wiosenne chłody i przymrozki.
To poletka doświadczalne z różnymi odmianami prowadzone na Dni Kukurydzy – Skrzelew 07 października 2012.

Zdjęcie 4. Skutek stresu herbicydowego.

Zdjęcie 5. To sutek działania ploniarki, która jest siewcą grzybów np. głowni guzowatej. Na szczęście w Polsce nie robi dużo strat.
Prowadzone doświadczenie siewu kukurydzy w mulcz. Widać, że wschody są dobre, kondycja roślin również, działanie herbicydów dobre (Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha), jedynie co widać, to skutki działania niskich temperatur. Jest szansa, aby ograniczyć koszty i wyeliminować orkę zimową oraz uprawki przedsiewne wiosną.

Zdjęcie 6. To efekt zachwaszczenie rośliną uprawną – prosem, które jest chwastem uciążliwym jak widać środki doglebowe Lumax 1,8 l/ha + Trophy 2,0 l/ha nie działają na tę roślinę, trzeba będzie dodatkowo zastosować herbicydy takie jak na perz, ale to znacznie podraża koszt uprawy. Unikać koszenie kukurydzy kombajnem, który wcześniej kosił proso, gdyż w takim przypadku kombajn staje się dobrym siewnikiem, a nie da się dokładnie oczyścić kombajnu z nasion prosa.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany, podajesz go wyłącznie do wiadomości redakcji. Nie udostępnimy go osobom trzecim. Nie wysyłamy spamu.
Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem*.
Please enter your name here
Please enter your comment!

Polityka Prywatności