fbpx

Wiosenne obserwacje wegetacji kukurydzy II

Prezentujemy kolejne obserwacje upraw kukurydzy, które 27 maja 2012 r zebrał i opracował Tadeusz Szymańczak, Rzecznik Prasowy Polskiego Związku Producentów Roślin Zbożowych.

Uciążliwym chwastem w uprawie kukurydzy jest bylica, chociaż występuje dość rzadko. Brak jest skutecznych środków do jej zwalczania. Dość dobre efekty są po zastosowaniu Elumisu. Większa skuteczność jest na młodszych roślinach.

Ważną sprawą jest dobór herbicydów do zwalczania chwastów w kukurydzy. Są dwie grupy środków doglebowe które stosuje się zaraz po siewie lub do 3-go liścia kukurydzy po wschodach. Ta metoda jest lepsza z kilku powodów, plantacja od samego początku jest wolna od chwastów i nie ma konkurencji do wody, składników pokarmowych, światła itp., po drugie przy dobrym doborze herbicydów jest tańsza i skuteczniejsza.

Herbicydy w kukurydzy o działaniu kontaktowym mogą wywołać różnego rodzaju skutki przy niewłaściwym stosowaniu np. przy wysokich temperaturach, przy stosowaniu w niewłaściwej fazie rozwoju kukurydzy i chwastów. Może nastąpić wyraźne przyhamowanie kukurydzy lub nawet poparzenie. Na zdjęciach widać jakie są skutki. Rośliny są w stresie herbicydowym, a w miejscu nałożenia środka ochrony roślin może dojść do wypadania kukurydzy, lub wyraźnych przebarwień.

Ważna jest technika wprowadzania i nakładania środków ochrony roślin. Na zdjęciu widać że nawet przy wietrze 2-3 m/s ciecz robocza jest znoszona na odległość 3-4 metrów, co może być poważnym kłopotem kiedy w sąsiedztwie naszych plantacji są inne uprawy , które będą narażone na działanie środków ochrony roślin a my możemy mieć kłopoty z sąsiadem. Należy stosować końcówki, które nawet przy wietrze 7-8 m/s nie mają efektu znoszenia cieczy roboczej poza szerokość roboczą opryskiwacza.

Kukurydza pod folią

W krajach o surowszym klimacie, jak np. w Irlandii, uprawia się kukurydzę pod folią. W Polsce prowadzimy takie badania w mikroskali i przeważnie w kukurydzy cukrowej. Metoda ta ma wiele wad i zalet.
Wady:
– do uprawy stosowana jest za gruba folia, która nie pęka pod naporem wzrostu kukurydzy,
– kiedy następuje wtórne zachwaszczenie mimo zasosowania herbicydu, w takiej sytuacji nie można zastosować powtórnie herbicydu.
Zalety:
– zdecydowanie wcześniejszy siew,
– lepsze warunki rozwoju kukurydzy,
– możliwość siania kukurydzy o dłuższym FAO.

W technologii uprawy kukurydzy jednym z ważniejszych elementów jest precycja siewu i rozmieszczenia roślin. Obecnie każda odmiana dopuszczona do handlu ma informacje o ilości wysiewu nasion, rozpiętość jest dość duża od 70 do 90 a nawet 95 tys. sztuk na hektarze. Nie tylko to ma duże znaczenie, waże jest jak rozmieszczone są rośliny w rządku. Niewłaściwe rozmieszczenie może powodować rozwój wielu kolb na jednej roślinie a przy zbytnim zagęszczeniu niektóre odmiany mogą niezawiązywać kolb, może mieć to również wpływ na krzewienie, choć krzeiwnie może być również z nadmiernej ilości zastosowanego azotu.

Dalsze informacje wkolejnych serwisach na naszej stronie www.wrp.pl

McHale - baner - kwiecień 2024
Syngenta baner Treso
Baner webinarium konopie
POZ 2024 - baner

ZOSTAW KOMENTARZ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Najpopularniejsze artykuły
NAJNOWSZE WIADOMOŚCI
[s4u_pp_featured_products per_row="2"]
INNE ARTYKUŁY AUTORA




ARTYKUŁY POWIĄZANE (TAG)

NAJNOWSZE KOMENTARZE

Newsletter

Zapisz się do Rolniczego Newslettera WRP.pl, aby otrzymywać informacje o tym co aktualnie najważniejsze w krajowym i zagranicznym rolnictwie.